Office 365 Portalından Anlık Mesajlaşma (IM)

Lync anlık mesajlaşma(Instant Messaging) ile kullanıcılar gerçek zamanlı mesajlaşarak iletişim kurabilmektedirler. Kurumsal açıdan bakıldığından mail yapısından daha az kurumsal olmasının yanında hızlı ve effective şekilde iletişimi sağlayan bit teknolojidir. Office 365 planları içerisinde de yer alan Lync Online ile kullanıcılar gerek kurum içerisinde gerekse de şirket dışında Lync kullanıcılarının dışında Skype (Microsoft Account) kullanıcıları ile de iletişim kurabilmektedir. Lync anlık mesajlaşmanın en önemli özelliği uygun kontaktlar ile anında iletişim kurulabilinmesidir. User Friendly arayüzü ile de son kullanıcı kolayca adapte olabilmekte hatta Lync Online’da yapabildikleri konfigürasyonlar ile kendilerine özel ayarlara sahip olabilirler. Anlık mesajlaşma sayesinde kullanıcılar yazışmalar dışında dosya da gönderebilmektedir. Kurumlar tarafından tercih edilmesinin en önemli özelliklerinden biri ise Lync Online’daki durum bilgisidir. Kullanıcıların meşgul, uygun, toplantı da oldukları gibi bilgilere kişi listesinden anlayabildikleri gibi, durum bilgisi mail ile entegre olmuştur. Yazılan tüm yazışmalar mail alt yapısında tutulmakta ve durum bilgisi de atılan maillerde gözlemlenebilmektedir.

Birçok avantaj ile IT sektöründe tercih nedeni olan Lync Online anlık mesajlaşmayı kullanıcılar gerek Lync uygulamasını kurarak gerekse telefonlarına Lync uygulamaları yükleyerek gerekse de kullanıcıalra sunulan Office 365 portallarından kullanabilmektedirler. Anlık mesajlaşma ile sonuçta kullanıcılar aslında kontktlar ile iletişim kurmaktadır ve Office 365 portalında da kontakt tabı bulunmaktadır. Haliyle kullanıcılar herhangi bir uygulama yüklemeden internetin olduğu ortamlardan anlık meajlaşmalar ile iletişim kurabileceklerdir. IT çalışanları açısından herhangi uygulamanın kurulmaması demek bilgisayarların donanımsal anlamda RAM, hard disk gibi kaynaklarının kullanılmaması da demektir. Haliyle anlık mesajlaşmanın Office 365 portalından gerçekleşiyor olması makine gücüne ihtiyacı kaldırmıştır. Kullanıcılar anlık mesajlaşma ile sadece mesajlaşmayacak aynı zamanda kullanıcıların durum bilgilerine de erişebileceklerdir. Dolayısıyla yazışmalarını da ona göre gerçekleştireceklerdir.

Şekilde de görüldüğü üzere buradan ilgili kullanıcı bulunarak IM ikonuna tıklanması gerekmektedir. Arayüzde “master” kullanıcısı “eylül” kullanıcı ile mesajlaşmak için kontakt listesinden “eylül” kullanıcısını bulmuştur.

1

İlgili kullanıcısının kontakt listesinden bulunmasının ardından kullanıcı kontakt kartında yer alan IM ikonuna tıklanarak anlık mesajlaşma penceresi açılacak ve kullanıcılar konuşmaya başlayacaklardır.

2

 

 

 

Kullanıcı yazışmaya başladığı anda diğer kullanıcıya anlık mesaj iletimi gerçekleşecek böylelikle kullanıcılar Office 365 portallarından da iletişim kurabileceklerdir.

3

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin