Office 365 ve LinkedIn Entegrasyonu

283

Bilindiği üzere Microsoft 2016 yılında LinkedIn’i satın aldı. LinkedIn, hali hazırda kullanıcılar tarafından kullanılan kurumsal sosyal mecra olmasının avantajını sunduğu teknolojilerle buluşturan Microsoft, 2017’de LinkedIn ile Azure Active Directory entegrasyonunu duyurmaya başladı. GDPR ve gizlilik noktasındaki tüm süreçlerini tamamlayan bu entegrasyon sonrası, Office 365 kullanıcılarının isterlerse LinkedIn hesapları ile bağlanmalarını sağladı. Bu bağlantıyı Office 365 hesaplarını LinkedIn hesapları ile eşleştirerek yapmaktadır. Office 365 hizmeti kullanan kullanıcı hesapları temelde Azure Active Directory üzerinde oluşturulur ve LinkedIn eşleştirmesi de Azure Active Directory üzerindeki ayarın etkinleştirilmesi ile sağlanır. Eğer kullanıcıların LinkedIn hesabı yoksa, hesap oluşturacaklardır.

Varsayılanda bu ayar etkinleştirilmiş olup, şekilde de görüldüğü üzere LinkedIn entegrasyonu için Azure Active Directory’de oturum açılır. “Users” bölümünden “User settings” kısmına girilir ve “LinkedIn account connections” bölümünden etkinleştirilir. Buradaki bölümden ilgili ayar etkinleştirilebilir, belirli kullanıcılar için bağlantıya izin verilebilir ya da tüm kullanıcılar için yasaklanabilir. Böylelikle ilgili ayarın belirli kullanıcılar tarafından kullanılması ya da tüm organizasyon bazında izin ya da yasaklanması sağlanır.

 

 

Azure Active Directory ve LinkedIn bağlantısına izin verilmesi durumunda kullanıcılar OWA, SharePoint ve OneDrive gibi Office 365 hizmetlerinde kullanıcı kartvizitlerinde LinkedIn simgesini görüntüler. Outlook masaüstü ve Teams arayüzünde hali hazırda ilgili simge görüntülenmesin de zaman içerisinde buna benzer teknolojilerde LinkedIn kullanıcıların hayatında daha çok yer alacaktır.

 

 

Kullanıcılar LinkedIn simgesine ilk tıkladığında, LinkedIn hesaplarında oturum açmaları gerekir. Oturum açma başarılı olursa, hesaplar bağlanır ve kullanıcı LinkedIn verilerine Office 365’ten erişebilir. Kullanıcılar, Azure Active Directory tarafından izin verilen listede değilse, hata ile karşılaşır. Office 365 yetkili hesabına sahip kullanıcı tarafından izin verilmesi durumunda giriş yapabileceklerdir. Kullanıcılar LinkedIn hesapları ile oturumlarını sağladıktan sonra, LinkedIn simgesine tıklar ve kullanıcı kartvizitlerinden LinkedIn’den alınan bilgileri görüntüler. Tıklanan kullanıcı ile LinkedIn ile iletişim kurulmamış ise, LinkedIn’de yayınladıkları sınırlı genel bilgiler görüntülenir. Ayrıca isterlerse LinkedIn isteği gönderme şansları vardır. Daha önceden LinkedIn bağlantısı varsa daha fazla bilgiye erişim sağlanır.

 

 

 

 

 

Microsoft ilerleyen günlerde takvim oluşturma ve birlikte yazma alanları gibi Office 365 ve LinkedIn arasında daha fazla entegrasyonu kullanıcılara sunacaktır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin