Office 365 ve yeni “App Launcher”

Office 365, var olan özelliklleri ve yeni özellikleri ile IT sektöründeki ivmesini günden güne arttırmaktadır. Son kullanıcı tarafında da getirmiş ve de getireceği özellikler ile de sesini duyuracaktır. Son kullanıcı tarafında portal arayüzünü değiştirerek, tüm servislere aynı platformdan erişebilecekleri ve bu platforma istedikleri servisleri ekleyip çıkarabilecekleri kullanıcıların kendilerine özel uygulama paneli hazırlayabilecekleri ortam sağlamaktadır. Office 365’e yeni gelen Delve gibi servisleri de yine bu panelde gözlemlemek mümkündür.

Bunlardan biri olan “App Launcher” özelliğine ait microsoftun tanıtım videosu aşağıda yer almaktadır.

 

http://www.youtube.com/watch?v=c7vBum4O_mQ

Şekildeki arayüzde de görüldüğü üzere sağ üst köşedeki ikona tıklandığında kullanıcıların Office 365 servislerinin yer aldığı “App Laucher” yer almaktadır. Burada aslında uygulamalar yaşayan bir sistem üzerinde yer almaktadır. Kullanıcılar istedikleri uygulamaları sürükle bırak yaparak ile paneldeki yerlerini değiştirebilmektedirler. Aynı zamanda bu arayüzden kolayca erişebilecekleri Office Online uygulamaları da yer almaktadır. Office Online dışında Office 365’e yeni gelen özellikleri de yine bu arayüzde gözlemlemek mümkündür.

1.0

 

Kullanıcılar yeni uygulama platformlarını istedikleri gibi özelleştirebilmektedirler. App Laucher dışında kullanıcılar isterlerse “Nav Bar” bölümüne de Office 365 servislerini pinleyebilmektedirler. Aynı zamanda “App Laucher” bölümünde istedikleri uygulamanın üzerine gelinerek sağa tıklanması durumunda “Unpin from app laucher” ve “Pin to nav bar” seçenekleri yer almaktadır. “Unpin from app laucher” ile yeni panelden Office 365 servislerinin kaldırılması sağlanırken “Pin to nav bar” ile ise yine şekilde de görüldüğü üzere uygulamaların nav bar bölümüne pinlenmesi sağlanacaktır.

1

Office 365 uygulamalarından Nav Bar bölümüne pinlenen uygulama “2” numara ile gösterilen bölümde yer almaktadır. İstenildiği takdird yine app laucher bölümünden uygulamanın üzerine gelinerek nav bar bölümüne pinlenen uygulamanın kaldırılması sağlanabilir.

1_2

App Laucher bölümünden kaldırılan uygulamaların yeniden eklenmesi gibi işlemler için App Laucher’daki “My Apps” başlığından yapılacaktır.

2

“My Apps” başlığına tıklanması durumunda şekilde arayüz görünecektir. Bu bölümde Office 365’e ait uygulamalar yer almaktadır. Bu uygulamaların üzerine gelindiği takdirde istenirse uygulamarın pinlenmesi ya da pinlenen uygulamanın unpin işlemi yapılabileceği gibi uygulama hakkında detaylara erişilebilinmektedir.

2_2

“App Details” bölümüne tıklanması durumunda Office 365 uygulamasına dair bilgiye sahip olunacaktır. Böylelikle kullanıcılar Office 365 uygulamalarına ait infolara da kolayca sahip olabileceklerdir.

3.

App Laucher özelliği sayesinde tüm Office 365 uygulamalarına tek panel üzerinden erişim sağlayacak ve uygulamaları kullanmalarına göre erişim açısından kişiselleştirebilecekleri ortam sunmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin