OneDrive ve Flow’un Entegrasyonunda Yenilik

202

OneDrive uygulaması Office 365 kullanıcılarının belgelerini depoladıkları, beraber çalıştıkları ve her yerden erişim sağladıkları bulut teknolojisidir. Microsoft Flow ise kullanıcıların uygulamalar arasında iş akışları tasarladıkları teknolojidir. Microsofy Flow’un birçok uygulama ile konnectorler aracılığı ile bağlantılar kurmakta ve her konnector’ün kendi yetenekleri doğrultusunda da uygulamalarda işlemler gerçekleştirilmesine ve iş akışları tasarlanmasına yardımcı oluyor. Konnectorler dışında kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlamak adına iş akışlarının yer aldığı hazır şablonlar da sunmaktadır.

Bilindiği üzere OneDrive’da seçilen bir belgede, Flow’un OneDrive ile ilgili hazır şablonların seçilebileceği “Flow” seçeneği yer almaktaktadır. Böylelikle kullanıcılar OneDrive arayüzünden direkt Flow şablonlarını kullanabilmektedir.

OneDrive ile Flow yeni entegrasyonu ile OneDrive’dan doğrudan Flow akışlarından “Request sign-off” ve “Copy as a PDF” şablonları kullanıma sunulmuştur. Sunulan bu özellik ile kullanıcıların sıklıkla ihtiyaç duydukları bir belgenin PDF’e dönüştürülmesi ya da onaya gönderilmesi işlemleri Flow şablonlarıyla kolaylıkla yapılır. Bunun için yapılması gereken ilgili belgenin seçilmesi ve “Flow” seçeneğine tıklanmalıdır. Flow seçeneği altında doğrudan “Request sign-off” ve “Copy as a PDF” seçenekleri görüntülenir. İlgili Flow şablonuna tıklanarak birkaç adımda hızlıca ilgili işlem gerçekleştirilir.

 

OneDrive_Flow1

 

“Copy as a PDF” seçeneği ile ilerlendiğinde direkt  ilgili Flow şablonu görüntülenir. “See details”  bölümünde ilgili şablona dair detaylı bilgiye erişim sağlanır. Burada kullanılan şablon gereği ilgili belgenin aynı dizinde PDF formatı da görüntülenecektir. “Continue” seçeneği ile devam edilir.

 

OneDrive_Flow2

 

 

“Copy as a PDF” şablonunun oluşma işlemine “Next” seçeneği ile devam edilir.

 

OneDrive_Flow3

 

İlgili şablonun oluşmasının ardından ilgili belge için “Copy as a PDF” şablonun çalıştırılır. Bunun için “Run flow” seçeneği ile devam edilir. “Edit connection” ile ise ilgili şablona yeni bağlantılar eklenebilir.

 

OneDrive_Flow4

 

Görüldüğü üzere Microsoft Flow şablonu olan “Copy as a PDF” şablonu başarılı şekilde çalışır ve ilgili belgenin PDF formatının da oluştuğu gözlemlenir. Yeni gelen entegrasyonla artık Flow şablonlarının OneDrive’da kullanımı çok daha kolay ve hızlı hale getirilmiştir.

 

OneDrive_Flow5

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin