Outlook Web Uygulamasının Takviminde Rezervasyon Yapılabilir Zaman Özelliği

39
Outlook Web Uygulamasının Takviminde Rezervasyon Yapılabilir Zaman Özelliği

 

Microsoft Bookings, randevuları planlamayı ve yönetmeyi sağlayan Microsoft 365 hizmetleri arasındadır. Randevuları yönetmek, gerekli mail ya da anımsatıcılar ile tetiklemek gibi konularda firmalara kolaylık sağlamakta olup, bu süreci daha basit ve verimli yönetmelerine olanak sağlar. Sunduğu özelliklerle randevu ayrıntıları ve rezervasyon süreçleri konusunda firmalardaki rezervasyon deneyimini kolaylaştırır.

Bookings teknolojisi web tabanlı rezervasyon takvimi içerir. Bu sayede takviminden rezervasyonlar takip edilebilir. Outlook ile de entegre çalışması sayesinde kullanıcılar takvimlerini optimize eder ve müşterilerle en uygun zamanın rezerve edilmesini sağlar. Müşterilerin uygun saatleri hızlıca bulmalarına yardımcı olmanın yanı sıra aynı zamanda birden fazla rezervasyonun oluşturulmasının da önüne geçilir.

Kullanıcılar Outlook web uygulamasının(OWA)’nın takviminden rezervasyona uygunluk durumu ile ilgili zamanları belirleyebilir. Böylelikle zaman yönetimi konusunda yardımcı olur. Kullanıcıların başkalarıyla paylaşılabilen özel rezerve edilebilir zamanı tutmasına olanak tanır, böylece uygunluk ve tercihlerine göre kullanıcıyla bire bir toplantı planlamak için kolayca bir zaman bulabilirler.

Aşağıdaki aboneliklere sahip tüm kullanıcılarda varsayılan olarak Outlook’ta bu özelliği kullanabilir:

  • Office 365: A3, A5, E1, E3, E5, F1, F3
  • Microsoft 365: A3, A5, E1, E3, E5, F1, F3, Business Basic, Business Standard, Business Premium

“Rezervasyon yapılabilir zaman” ayarı için kullanıcılar Outlook web uygulamasının (OWA) takviminden “Yeni etkinlik” başlığı altından “Rezervasyon yapılabilir zaman”a tıklanır.

 

 

Şekildeki arayüzde başlık bilgisi, zaman aralığı süresi, uygunluk durumu, gizlilik durumu, oda veya konum durumu ve açıklama bilgileri girilir. Kullanıcılar uygunluk durumlarını belirledikten sonra gizlilik ile ilgili ayarları yaparlar. “Genel” seçeneği ile herkes rezervasyon sayfasında rezervasyon yapılabilecek zamanı görebilir. “Özel” seçeneği ile yalnızca bağlantıya sahip kullanıcılar rezervasyon sayfasında rezervasyon yapılabilecek zamanı görüntüler.

 

 

“Uygunluk değiştir” seçeneğine tıklandığında aşağıdaki arayüz görüntülenir. Burada kullanıcılar uygunluk zamanlarını belirler. Uygun zamanlıklarına göre rezervasyonlar yapılır.

 

 

Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra “Oluştur” seçeneği ile ilerlenir.

 

 

Rezervasyon yapılabilecek zamanın paylaşımı ile ilgili ayarlar bu arayüzde yapılır. Şekilde yapılan ayarlar görüntülenir istenirse gerekli ayarlar düzenlenebilir. Aynı zamanda rezervasyon yapılabilir zaman bağlantısına görüntülenir. Bağlantı kopyalanabilir. Aynı zamanda rezervasyon ile ilgili ayarlar “Paylaş” seçeneğinin altında yer alan seçeneklerle e-posta ya da imza olarak paylaşılabilir.

 

 

“E-posta ile Paylaş” seçeneği ile ilerlendiğinde şekildeki gibi mail yoluyla rezervasyon yapılabilecek zaman bağlantısı paylaşılır.

 

 

“İmza olarak ekle” seçeneği ile ilerlendiğinde ise “E-posta imzası ekle” arayüzü açılır ve ilgili arayüzde “İmzama Bookings sayfamın bağlantısını ekle” seçeneği ile imzaya rezervasyon yapılabilecek zaman bağlantısı eklenebilir.

 

 

“Booking with me” arayüzünde kullanıcılar rezervasyon sayfasında yapılan ayarları görüntüler. “Toplantı türü seçin” başlığı altında oluşturulan “Rezervasyon yapılabilir zaman” ile oluşturulan toplantı türü görüntülenir. Aynı zamanda uygun saatler görüntülenir.

 

 

“Booking with me” arayüzündeki oluşturulan toplantı türüne tıklandığında yapılan ayarlara erişim sağlanır. İstenirse gerekli düzenlemeler yapılabilir, silinebilir ya da paylaşılabilir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin