PowerShell Kullanarak Microsoft Teams’e Bağlanma

156
PowerShell Kullanarak Microsoft Teams’e Bağlanma

 

Bilgi Teknolojileri (BT) yöneticileri için PowerShell, basit anlamda iş yüklerini ve yapılandırmaları otomatikleştirmek için geliştirilmiş güçlü üst düzey özel programlama dilidir. Microsoft 365 yönetim sürecinde de BT yöneticileri gerek günlük operasyonel işlerini gerekse de ayarlardaki ya da yapılandırmalarda PowerShell komutlarını kullanır.

Microsoft Teams ayarlarını ve özelliklerini denetlemek ve yönetmek için BT yöneticilerine Microsoft Teams yönetim merkezi, PowerShell komutlarını ve Grafik API’lerini sunar. Microsoft Teams’i PowerShell ile yönetebilmek BT yöneticilerine zengin yönetim olanağı sağlamaktadır. Teams PowerShell komutlarını kullanabilmek için gerekli yetkilere sahip olmak gerekir. Yetkilerle ilgili bilgilere ilgili linkten erişim sağlanır.

Teams yönetimi için kullanılacak PowerShell komutlarını çalıştırmak için Microsoft Teams PowerShell ve Skype for Business Powershell modülleri kullanılır.

Microsoft Teams PowerShell Modülü: Microsoft Teams PowerShell Modülü, ekip oluşturmak ve yönetmek için gerekli olan tüm cmdlets’leri içerir.

Skype for Business PowerShell Modülü: Skype for BusinessPowerShell Modülü, Teams ilkeleri, yapılandırmaları ve diğer Teams araçlarını yönetmek için gerekli olan cmdlets’leri içerir.

Teams ile PowerShell cmdlets’lerini kullanmak için öncelikle Microsoft Teams modülü yüklenir. Akabinde geçerli PowerShell oturumuna Microsoft Teams Modülü eklenir ve Microsoft Teams’e bağlantı sağlanır.

Install-Module MicrosoftTeams 

Import-Module MicrosoftTeams

$credentials=Get-Credential  

Connect-MicrosoftTeams -Credential $credentials

 

 

Skype for Business PowerShell modülü kurulduktan sonra aşağıdaki komut ile Teams ilkelerini ve ayarlarını yönetmek için gerekli oturum bağlantısı sağlanır.

Import-Module SkypeOnlineConnector

$credential = Get-Credential

$Session = New-CsOnlineSession -Credential $credential

Import-PSSession $Session

 

 

Microsoft Teams için kullanılabilecek komutlara ilgili linkten erişim sağlanır.

Skype for Business ve Microsoft Teams ile ilgili kullanılabilecek komutlara ilgili linkten erişim sağlanır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin