Restore-MsolUser Hata

127

Office 365’de bilindiği üzere silinen kullanıcının toplamda 30 gün boyunca Recycle Bin’de tutulması söz konusudur. Haliyle bu süreçte kullanucıya ait mailler geri getirilebilindiği gibi başka bir kullanıcının da mail kutusuna bağlanabilinmektedir. Bunun için Office 365 Admin Center’da yer alan “User” tabı kullanıldığı gibi, Windows Powershell for Windows Azure Active Directory Module’de kullanılabilir. IT adminleri olarak Powershell komutları yapılan işlemler açısında çok kullanılmaktadır ki bu işlem için de kullanılması gereken komut “Restore-MsolUser” olacaktır. Ancak şekilde de görüldüğü üzere aşağıda yer alan hata ile karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en önemli şey hatayı okumaktır. Çünkü Powershelll komutlarının en güzel yanı hatanın nedenini çok detaylı sunmasıdır. Haliyle hatayı okuduktan sonra firma alt yapısında ona göre aksiyonlar alınmalıdır. Bu hatanın temel nedeni yeniden yüklenecek kullanıcının Proxy Address bilgisi şu an hali hazırda aktif kullanıcılardan biri ile çakışmasıdır.

 

m1

 

 

Proxy Address bilgisi çakışan kişinin kim olduğunu bulmak binlerce kullanıcı arasından tek tek bakılarak yapılacak bir işlem değildir. Haliyle yine Powershell komutlarından biri ile yine kullanıcılara ait mail adres bilgilerinin ve hangi kullanıcıya ait mail adresi olduğunu tanımlayacak bir parametre belirlenmelidir. Burada unutulmamalıdır ki sadece kullanıcıların Primary address’leri değil, kullanıcılarda var olan alt SMTP adreslerinin de listelenmesi gerekmektedir. Hatanın kaynağı alt geri yüklenmek istenilen kullanıcıya ait mail adresinin diğer kullanıcıların birinde bulunan alt SMTP adresi ile de çakışması olabilir. Bunun için ise Aşağıdaki komut kullanılacaktır. Bu komut ile beraber kullanıcıların mail kutularındaki mail adres başlığında yer alan bilgiler listelenecektir. Kullanıcıların mail adresleri dışında Display NAme bilgileri de gelecektir. Çıktının düzgün formatta çıkması için yine “Wrap” parametresi kullanılmıştır ve çıktı cihazdaki herhangi lokasyona kayıt edilmiştir.

 

 

 

 

 

m2

 

İlgili komutların çalıştırılmasının ardından aşağıdaki verilere ulaşılacaktır. “Email addresses” başlığı altındaki tüm verilere bu sayede erişilecektir. Böylelikle kısa bir arama işleminden sonra bu geri yüklenmek istenilen kullanıcının, aktif olarak kullanılan şu andaki hangi kullanıcı ile çakıştığı bulunacaktır. Gerekli aksiyonların alınmasından sonra da yeniden “Restore-MsolUser” komutunun çalıştırılması ile geri yükleme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilecektir.

 

m5

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin