Scheduled Exchange Online Protection Reports

Office 365, IT dünyasında günden günde yaygınlaşmak ile beraber birçok da yeni özellikler ile de tercih sebebi olmaktadır. Bu yenilikler haricinde office 365 güvenlik anlamında da birçok özellikler ve bu özelliklerin geliştirilmeleri üzerine çalışmalar yapmaktadırlar. DLP, Spam filter, connection filter gibi birçok gelişmiş güvenlik alt yapısına sahip olan Office 365, Exchange online Protection (EOP) ekibi ile gelişmiş güvenlik, güvenirlik , e-posta koruması ve e-posta yöneticileri için basit ancak daha verimli kullanıcı deneyimleri sağlayacakları platformlar geliştirmektedirler.

Microsoft, EOP ile beraber 7 yeni özellik yayınlamıştır.

1.Scheduled EOP reports
2.Domain-based email traffic support
3.Simplified block and allow
4.Quarantined message preview
5.Bulk release
6.Improving backscatter detection with Boomerang
7.Non-delivery report (NDR) backscatter storm prevention

Scheduled EOP Reports

IT çalışanlarının önem verdiği noktalardan biri de güvenik ve bunların raporlanmasıdır. Office 365 Exchange Online tarafında maillerin korunmasına dair birçok özellik sunmasının yanında ciddi raporlamalar da son kullanıcıya sunmaktadırlar.  Office 365 Admin portalında yer alan “Reports” bölümünde bunların gözlemlenmesi söz konusudur. Şekilde de görüldüğü üzere Protection başlığı altında “Top senders and recipients”, “Top malware for mail”, “Malware detections”, “Spam detections”, “Sent and received mail” başlıkları bulunmaktadır. Rules başlığı altında ise “Top rule matches for mail” ve “Rule matches for mail” seçenekleri vardır. DLP bölümünde ise DLP ile ilgili yazılan kurallara ait detaylı raporların alınması söz konusudur. Seçeneklerde de görüldüğü üzere Office 365 mail güvenliği noktasında spam filter, kurallar ve DLP gibi birçok teknolojiye sahiptir. Bu teknolojilere ait de raporlarlamalar yapılmaktadır. Bu raporlar artık schedule edilebilmektedir. Haliyle IT yöneticileri aylık ya da haftalık olmak üzere bu raporları schedule ederek e-posta yolu ile alabileceklerdir. EOP ile ilgili takip süreçlerini kolaylaştıracaktır.

1

IT çalışanları EOP ile ilgili istedikleri raporlara gelerek schedule edebilmektedir. Şekilde de görüldüğü üzere “Sent and received mail” raporu gözlemlenmektedir. Sağ panelde iki seçenek görünmektedir.  “Schedule this report” seçeneğinde raporların schedule edilmesi ile ilgili ayarlar yapılır. “View scheduled reports” bölümünde ise zamanlanan raporların gözlemlenmesi sağlanır.

 

2

 

“Schedule this reports” ile devam edildiğinde rapor ayarları yapılır. “Title” başlığı ile raporun adı, “Send report to” ile raporun kime gönderileceği belirlenir. Varsayılanda tüm maillere ait raporlar iletilirken, duruma göre filtrelemeler yapılabilir. Göndereni ve/veya alıcısı belli olan maillerin raporlanması hatta sadece alınan ya da gönderilen mailler gibi filtrelemeler ile hangi raporların iletileceği belirlenebilir.

3

 

“Schedule” başlığında ise bu raporların aylık ve haftalık olarak ayarlanması sağlanır. Ayrıca bu zamanlamanın hangi tarihlerde başlanılacağı ya da sonlandırılacağı bilgileri de girilmektedir. Böylelikle belli aralıklarda haftalık ya da aylık raporların alınması sağlanır. Yapılan tüm ayarlar sonunda EOP ile ilgili raporların belirli zamanlarda belirli kullanıcılara iletilmesi sağlanır.

4

Ayrıca “View scheduled reports” bölümünde de zamanlanan EOP raporları gözlemlenir.

5

“View scheduled reports” ile devam edildiğinde zamanlanan raporlar görüntülenebilindiği gibi, yeni rapor schedule edilebilir, var olan rapor editlenebilir ya da silinebilir.

6

Raporlama le ilgili Powershell syntax ya da örneklerine ulaşabilmek için linki tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin