Siz Hala Maillerinizi Office 365’e Taşımadınız Mı?

Günümüzde birçok IT çalışanı bulut teknolojisini duymuş, sunduğu avantajlara fakat firmalarında on-premise hizmeti kullanmaktadır. Bulut platfomuna taşımanın zor olduğu düşüncesi veya ikna olmamaları gibi birçok nedeni olabilir ki bunun için sunucularını on-premise ortamda tutmaktadır.

Yapılan araştırmalardan örneğin 2015 IDG Enterprise Cloud Computing Survey’e göre kurumların %72’si en az bir uygulamasını bulut ortamında yer almakta olup, %56 is taşıma işlemlerinin olduğunu göstermiştir. Bu da şunu göstermektedir ki bulut platformuna geçişin aslında sanıldığı kadar zor olmadığıdır.

 

Office 365_1

Phishing is a $3.7-million annual cost for average large company,” 2015, CSO Online

 

E-mail saldırıları, firmalar için ciddi maliyet kalemi oluşturmanın yanında günlük işlerin içerisinde zaman kayıbnı da beraberinde getirmektedir. Haliyle email alt yapılarındaki güvenlik her firma için önemli olmak durumundadır. Bu noktada cloud sunduğu teknolojilerle email tarafında risk oluşturan ataklara karşı korumayı en üst seviyede tutmaktadır. Sadece var olan teknolojilerle kalmayıp paralelinde bu teknolojileri geliştirmekte ve yeni özellikler sunmaktadır. Son yıllarda Office 365 güvenlik noktasında ATP, Advance Security gibi birçok özellikleri ile aslında buradaki hassasiyeti kullanıcılara hissettirmektedir.

Firma olarak belki email ile ilgili günlük saldırılarla ya da veri ihlali ile karşı karşıya gelmemiş olabilirsiniz. Alert Logic’s Cloud Security raporlarında görülmektedir ki saldırılara ait olaylara bakıldığında bulut sunucularında yaşanan atakların daha az olduğu gözlemlenmiştir. Bu da şunu göstermektedir ki bulutta yer alan sunucular sundukları teknolojiler sayesinde daha güvenli platformlar sağlamaktadır.

 

Office 365_2

Cloud Security Report,” 2015, Alert Logic

 

Mailleri taşımanın maliyet ve downtime süresi oluşturacağı düşüncesi ise aslında dşünüldğü gibi değildir. Yapılan alt yapı analizleri sonucunda Office 365 ortamına maillerin taşınmasının yöntemleri ve alt yapıdan kaynaklı oluşabilecek sorunlar ve çözümleri, alternative çözümler olmak üzere birçok süreç belirlidir. Profesyonel ve deneyimli destek ile beraber alt yapınıza uygun çözümler belirlenir ve downtime süresi ise ön görülmemektedir.

Temel bakış açısı ile bulut teknolojisine bakıldığında herhangi donanım maliyeti ve koruma ile ilgili maliyet olmadan mail sisteminizin stabil çalışması şirketin sermaye giderlerini de düşümektedir. On-premise ortamda yer alan sunucuların bakımı, upgrade işlemleri ki burada gerek lisans maliyetleri gerekse de upgrade işlemlerindeki riskler ve maliyetler ayrıca da var olan yapının stabil çalışması ve geliştirilmesi gibi süreçler bulut teknolojinde hali hazırda kullanıcılara sunulmaktadır. IT çalışanları için klasik süreçler yerine yönetimsel işlere ve firma verimliliği adına çalışmalar yapmalarına imkan sunacaktır.

Bulut teknolojisi kullanan firmalara bakıldığında %50’si %25 oranında harcamalarını indirgemiştir. Bu sayede firmalar buradan sağlanan tasarruf ile diğer projeleri gerçekleştirebilir ve IT zaman kazancı da sağlayarak farklı işlere de odaklanabilmektedir.

Günlük hayatta kesintiler ile karşılaşılmaktadır ki güvenilir uptime öenmli husulardan biri haline gelmiştir. Teknik gecikmeler ve on-premise sunuculardaki kesintiler yaşanabilmekte ve bunların önlenmesi firma için de IT çalışanları için de ciddi bir durumdur. On-premise ortamdaki sunucuların çalışmadığı bir durum hayal edildiğinde gerek iş akışı gerekse de verimlilik ciddi anlamda düşecektir. Bu da firma adına ciddi maliyetlere neden olabilecek belki de piyasadaki yerini bile sarsabilecek durumlara kadar riskler oluşturailecektir. Cogecı Peer 1 kesintilerin kurumsa firmalarda saatte ortalama 1 milyon dolardan fazla maliyetlere neden olduğunu göstermiştir.

Bahsi geçen birçok risklere bakıldığında email’lerin buluta taşındığı durumlarda maliyet avantajı, verilerin korunması, verimli ve karlı işlere odaklanmayı firmalara olanak sağlar. Bu ve buna benzer avantajlardan dolayı şimdi soruyorum siz hala Office 365’e maillerinizi taşımadınız mı?

 

 

Referans: https://blogs.office.com/2016/11/11/why-are-you-still-waiting-to-upgrade-your-email-to-the-cloud/

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin