Skype for Business Online Anlık Mesajlaşma (IM) Geçmişini Kapatma

636

Skype for Business IM özelliği sayesinde kullanıcılar anlık mesajlaşmalar ile gerçek zamanlı iletişimi sağlamaktadır. Telefon ya da mail ile iletişiminden daha hızlı erişim sağlamanın yanı sıra kolay kullanımı sayesinde kullanıcıların hayatlarında yer almaktadır. Aynı zamanda yazışmalar da Outlook’daki konuşma geçmişinin içerisinde yer almaktadır.. Daha önce yapılan konuşmalara da bu sayede kullanıcılar erişim sağlamaktadır. İstenilmesi durumda konuşma geçmişi kullanıcı bazında ya da firma genelinde kapatılabilmektedir. Bunun için Powershell komutları kullanılmalıdır.

Anlık mesajlaşmadaki konuşma geçmişinin kapatılması için öncelikle Skype for Business Online’a bağlanılmalıdır. Bunun için Windows Powershell yönetici hakları ile açılır ve Skype for Business Online Module’e bağlanılır. Powershell ile bağlanabilmek ve komutların çalışabilmesi Skype for Business Module indirilmelidir. Bunun için ilgili linke tıklanmalıdır. Akabinde aşağıdaki komut ile module import edilir.

 

Import-Module .\SkypeOnlineConnector

skype1

 

Gerekli modulün yüklenmesinin ardından yetkili hesap bilgisi ile oturuma bağlanılır ve session açılır. Bunun için aşağıdaki komutlar çalıştırılmalıdır.

 

$credential = Get-Credential

skype2

 

$Session = New-CsOnlineSession -Credential $credential

skype3

 

Import-PSSession $Session -AllowClobber

skype4

 

Gerekli bağlantının sağlanması ile beraber kullanıcı bazında IM konuşma geçmişini kapatabilmek için aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır.

Grant-CsClientPolicy -PolicyName Tag:ClientPolicyNoIMURL -Identity user@domain.com

skype5

 

Tenant bazında aynı ayarı yapmak için ise tenant GuID’ye ihtiyaç vardır. Aşağıdaki komut ile ise tenant bazında IM konuşma geçmişi kapatılacaktır.

Grant-CsClientPolicy -policyname tag:ClientPolicyNoIMURL -Tenant “TenantGUID”

Gerekli powershell komutlarının çalıştırılmasının ardından bir süre beklenilmelidir. Kullanıcı bazında ortalam 30 dakika olmak ile beraber tenant bazında yapılan ayarlarda 4-6 saat arasında etki ettiği gözlemlenmiştir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin