Microsoft Teams Masaüstü Uygulamasının GPO ile Yüklenmesi

480

Microsoft Teams son zamanlarda Microsoft 365 ve Office 365 kullanıcıları için sunduğu özellikler ile merkezi uygulaması haline gelmiştir. Microsoft Teams uygulamasına yeni geçen BT ekipleri kullanıcılar için Microsoft Teams masaüstü uygulamasını Windows imajlarına koymanın yanı sıra GPO ya da SCCM gibi Enterprise Deployment Tool’lar ile kullanıcılara merkezi olarak dağıtabilmektedir.

Microsoft Teams masaüstü uygulamasının Mac ve Windows setup.exe kurulum dosyalarını indirmek için linke tıklayınız. Bunun dışında Microsoft Teams masaüstü uygulamasının Windows MSI paketi (32bit ve 64bit) için bulunmaktadır. Yöneticiler bu dosyaları kullanıcılara uzaktan dağıtarak kullanıcıların manuel kurulum yapmadan Microsoft Teams uygulamasının kurulumunu yaparlar. Kullanıcıların makinelerini açması ile otomatik olarak Teams uygulaması başlatılır.

MSI paketinin dağıtımı ile ilgili en son paketin dağıtılması, MSI paketindeki ayarları varsayılan olarak kullanılmadı ve mümkünse bilgisayar bazlı dağıtılması önerilmektedir.

Gerekli dağıtımının ardından Windows Kullanıcı Profilini açan kullanıcının appdata klasörüne Teams uygulaması kopyalanır. Eğer kullanıcı profilindeki appdata klasöründe ilgili Teams uygulaması varsa MSI installer işlemi gerçekleşmeyecektir. Microsoft Teams uygulaması yeni versiyon geldiğinde otomatik olarak güncellenmektedir. MSI paketi ile Teams masaüstü uygulamasının GPO ile dağıtımı güncelleştirme için kullanılmamalıdır. Kurulum yapılacak kullanıcı bilgisayarlarındaki gereksinimler aşağıdaki gibidir:

  • .NET framework 4.5 ve sonrası
  • Windows 7 veya daha sonraki sürümler
  • Her kullanıcı profili için 3 GB disk alanı

Microsoft Teams masaüstü uygulamasının dağıtılması ile ilgili öncelikle GPO objesi oluşturulur ve ilgili site, domain ya da Organization Unit’e linklenmelidir. Akabinde GPO objesi düzenlenmedir. İlgili GPO objesindeki “Computer Configuration” başlığı altındaki “Software installation”e sağa tıklanır ve “New” seçeneği ile “Package” ile dağıtılacak paket hazırlanır.

 

MicrosoftTeams_2

 

 

Şekildeki arayüzde Microsoft Teams MSI paketinin yeri belirlenir. Bu noktada ilgili paketin ulaşılabilir paylaşım dizinde olması gerekmektedir. Bu noktada Domain Controller üzerinde hali hazırda SYSVOL klasörü kullanılabileceği gibi paylaşıma açılan ve yetkileri tanımlanan bir dizin de kullanılabilir.

 

MicrosoftTeams_3

 

Şekilde de görüldüğü üzere “Assigned” ve “Advanced” seçenekleri görüntülenecektir. Bilgisayar bazlı ayarlarda bilgisayar açılınca dağıtılan uygulamanın otomatik yüklenmesi için “Assigned” seçeneği ile ilerlenir. “Advanced” seçeneği ile devam edildiğinde ise Assigned’a ait seçenekler görüntülecektir. Buradaki ayarlar daha sonra ilgili paketin üzerinde sağa tıklanarak “Properties” ile de yapılandırılabilir.

 

MicrosoftTeams_4

 

MicrosoftTeams_5

 

Group Policy ayarını alan bilgisayarlar MSI paketleri varsayılanda, bir kullanıcı oturum açtığında Microsoft Teams masaüstünü kurulacak ve ardından otomatik olarak Microsoft Teams uygulaması otomatik olarak başlayacaktır. İstenilirse Microsoft Teams ile ilgili aşağıdaki parametrelerle varsayılan bu ayarlar değiştirilebilir:

Bir kullanıcı Windows’a giriş yaptığında, MSI ile Microsoft Teams kurulur, ancak Microsoft Teams masaüstü uygulaması kullanıcı manuel olarak başlatmadan başlamaz. Kullanıcının Microsoft Teams ile masaüstünde kısayolu oluşur. Kullanıcın manuel olarak Microsoft Teams uygulamasını başlattıktan sonra, kullanıcı her login olduğunda otomatik olarak Microsoft Teams masaüstü uygulaması da başlar. Bunun için 32 bit versiyonu ve 64 bit versiyonu için aşağıdaki parametreler çalıştırılır:

 

32 bit için:

 

msiexec /i Teams_windows.msi OPTIONS=”noAutoStart=true”

 

64 bit için:

 

msiexec /i Teams_windows_x64.msi OPTIONS=”noAutoStart=true”

 

Microsoft Teams Dağıtımını Temizleme İşlemi ve Yeniden Dağıtma Süreci

 

Kullanıcı profilindeki Microsoft Teams kaldırılırsa, MSI installer, Microsoft Teams uygulamasının kaldırıldığını algılar ve ilgili kullanıcı için yeniden yükleme yapmaz.

Microsoft Teams uygulamasının yeniden yüklenmesi için aşağıdaki adımlar uygulanır:

  • Her kullanıcı profili için yüklü Teams Uygulamasını kaldırılmalıdır.
  • Kaldırma işleminden sonra,% localappdata% \ Microsoft \ Teams altındaki dizinini art arda silinmelidir.
  • MSI paketini bu bilgisayara yeniden dağıtılmalıdır.

 

Microsoft Teams dağıtımını temizlemek için ise örnek olarak yazılan PowerShell script’ine ilgili linkten erişim sağlanır.

 

https://docs.microsoft.com/en-us/microsoftteams/msi-deployment

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin