Azure Active Directory Yetkilendirme Yönetiminde Erişim Paketleri – Part II

133
Erişim Paketlerinde Kullanıcı Deneyimi

 

Kullanıcılar erişim paketlerine erişim paketinin portal bağlantı bilgileri ile erişim sağlayabildikleri gibi Microsoft 365 portalındaki kullanıcı profillerinin altındaki “Hesabı görüntüle” seçeneğine tıklayarak “Hesabım” arayüzündeki “Erişimim” seçeneği ile de kendilerine atanan erişim paketlerini görüntüler.

 

 

“Erişimim” arayüzündeki “Erişim paketleri” bölümünde kullanıcılar kendilerine atanan erişim paketlerini görüntüler. Onay isteyen erişim paketleri için ilgili erişim paketi seçilir ve “Erişim iste” seçeneğine tıklanır. “Erişim iste” başlığı altında erişim paketinde oluşturulan soru, iş gerekçesi bilgileri girilir. Kullanıcı isterse erişim isteğini belirli dönem isteyebilir. Burada belirli tarihler seçilerek o tarihlerde erişim paketi içerisindeki kaynaklara erişim sağlanır. Burada seçilecek süre erişim paketi oluşturulurken erişim süre sonundaki belirlenen değerlere uygun olmalıdır. Örnekte erişim süresi 5 gün olarak belirlenmiş ancak kullanıcı belirli tarihler belirterek daha az süreli bir erişim istemiştir.

 

 

“İstek geçmişi” bölümünde kullanıcılar erişim paketi isteğinde bulunduğu isteklerle ilgili istek geçmişini görüntüler. İlgili isteğin yanındaki “Görünüm”e tıkladığında erişim isteği ile ilgili ayrıntıları ve istek geçmişi ayrıntılarını görüntüler. “İsteği iptal et” seçeneği ile de ilgili isteği iptal edebilir.

 

 

İstek onayı talebinde bulunduktan sonra onaylayacak kullanıcıya e-posta bildirimi iletilir. E-posta içerisinde ilgili istek talebi ile ilgili bilgiler yer alır ve erişim isteğinde bulunan kullanıcı bilgileri yer alır. “Apply or deny request”e tıklandığında onaylayacak kullanıcı isteği onaylayacağı ya da reddeceği arayüze yönlendirilir.

 

 

“Apply or deny request” ile onaylayacak kullanıcı onay bekleyen erişim isteklerinin olduğu arayüze yönlendirilir. “Onay” arayüzünde bekleyen istekler listelenir. Onaylayacak kullanıcı burada erişim istekleri ile ilgili kullanıcı adı, istenen paket, istendiği tarih ve süre sonu bilgilerine erişir. “Ayrıntılar”a tıkladığında ise erişim isteği ile ilgili bilgilerini, istek ayrıntılarını, paket ayrıntılarını ve onay geçmişini görüntüler. Onaylayacak kullanıcı onaylama ya da reddetme işleminin nedenini girerek erişim isteğini “Onayla” seçeneği ile onaylar ya da “Reddet” seçeneği ile reddeder.

 

 

 

Erişim paketi ile ilgili istekte bulunan kullanıcıya onay verildikten sonra e-posta bildirimi iletilir. İlgili e-posta içerisinde ilgili erişim paketi ile ilgili bilgiler ve erişimin başlayıp, biteceği tarihler, ne zaman onaylandığı bilgisi yer alır.

 

 

Erişim paketi isteğinde bulunan kullanıcı aynı zamanda portaldaki “Erişimim” arayüzünde istek ile ilgili detaylara ve istek geçmişine erişir.

 

 

Gerekli onaylar verildikten sonra kullanıcı erişim istediği uygulama, grup ya da ekiplere, SharePoint sitelerine otomatik olarak belirlenen süre zarfında belirlenen yetkilerle erişir. Örnekte kullanıcının erişim istediği onaylandıktan sonra otomatik olarak Teams ekibine ve grubuna, uygulamaya ve SharePoint sitesine erişmiştir. Erişim süresi dolduktan sonra kullanıcının ilgili kaynaklara erişimi otomatik olarak sonlanacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin