Azure Active Directory’de Dinamik Grupların Kural İşlemesini Duraklatma

Azure Active Directory’de Dinamik Grupların Kural İşlemesini Duraklatma

 

Azure Active Directory bulut tabanlı kimlik yönetimi ve erişim yönetimini sağlar. Kullanıcı ve grupları içerisinde barındıran ve yönetimini sağlayan Azure Active Directory içerisinde kimlik yönetimi ve güvenliği noktasında birçok özellik yer alır.

Azure Active Directory içerisinde yer alan dinamik gruplar belirli kriterlere göre üyelerin otomatik olarak eklendiği gruplardır. Örneğin departmanı “Sales” olan kullanıcıların yer aldığı gruba ihtiyaç duyulduğunda manuel olarak gruba üyeleri eklemek ve çıkarmak yerine, ilgili kritere göre dinamik bir grup oluşturulduğunda yönetimsel kolaylıklar sağlar. Böylelikle üyeleri ekleme ya da çıkarma işlemi kritere göre gerçekleşecektir. Dinamik gruplarının kuralları işleme durumu da ve son üye değişiklikleri gibi bilgiler oluşturulan Dinamik grubun “Genel Bakış” arayüzünden görüntülenebilir.

Kimi zaman BT ekiplerinin ilgili dinamik gruplarının üye işleme durumunu durdurmak isteyebilir. Microsoft Entra’nın parçası olan Azure Active Directory arayüzünden artık dinamik gruplarının Kural işleme durumları duraklatılabilir. Böylelikle kural güncelleştirmesi durdurulduğu için kuralların işlenmesinde de güncel bilgiler yer almayacaktır. İstenildiği durumda yeniden aktif edilebilir.

İlgili dinamik grubunun kural işleme özelliğini duraklatmak için Azure Active Directory arayüzünde ilgili gruba tıklanır. “Genel bakış” arayüzünde işlemi duraklat seçeneği “Evet” olarak ayarlanır. Kural işleme durumu ise “Güncelleştirmeler duraklatıldı” olarak görüntülenecektir. “Güncelleştirme duraklatıldı” durumu dinamik üyelik kuralı güncelleştirmeleri yönetici tarafından duraklatıldığı anlamına gelir. Bu durumda MembershipRuleProcessingState “Paused” olarak ayarlanır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin