Birkaç Adımda SharePoint Online List’lerini PowerApps Uygulamasına Çevirin

271

PowerApps kullanıcılara kullanımı kolay web tabanlı bir araç kullanarak web ve mobil uygulamalar oluşturma ve paylaşarak yaygınlaştırma imkanı sunar. Sunduğu özellikler ile yazılım ya da geliştirici olmadan da kullanıcıların uygulama geliştirmesini sağlar. PowerApps kullanarak oluşturulan uygulamalar, kullanıcılara manuel yapılan iş süreçlerinin dijital platforma aktarılmasını ve iş akışı süreçlerinin otomatize edilmesini sağlayacaktır. Böylelikle kullanıcılar gerek mobil cihazlarından gerekse de web arayüzünden ilgili uygulamaya erişir ve hızlı yanıt tasarımı ile kolayca iş süreçlerini yönetebilir. Bilgi birikimine sahip geliştiriciler için ise özel bağlayıcı oluşturma ve verilerle etkileşimli çalışma, iş mantığı uygulama geliştirilme gibi özelliklerle de genişletilebilir yetenekler sağlar.

PowerApps Plan 1 ve Plan 2 lisanslama modelinin yanı sıra Office 365’in aşağıdaki planlarında yer alır.

Office 365 Business Essentials
Office 365 Business Premium
Office 365 A1 for Faculty
Office 365 A1 for Students
Office 365 A1 Plus for Faculty
Office 365 A1 Plus for Students
Office 365 A3 for Faculty
Office 365 A3 for Students
Office 365 A3 for Student Use Benefit
Office 365 A5 for Student Use Benefit
Office 365 A5
Office 365 A5 for Faculty
Office 365 A5 for Students
Office 365 Education E3 for Faculty
Office 365 Education E3 for Students
Office 365 Education for Homeschool for Faculty
Office 365 Education for Homeschool for Students
Office 365 Enterprise E1
Office 365 Enterprise E2
Office 365 Enterprise E3
Office 365 Enterprise E3 Developer
Office 365 Enterprise E3 without ProPlus
Office 365 Enterprise E5
Office 365 Enterprise F1 includes PowerApps for Office 365 Enterprise F1

 

Office 365 için PowerApps özellikleri, kullanıcıların Office deneyimini PowerApps ve Microsoft Flow ile genişletmelerini ve özelleştirmelerini sağlar. Kullanıcılar Office 365 verilerine göre Canvas uygulamaları oluşturabilir. Oluşturulan PowerApps uygulamaları, Facebook ve pek çok standart bağlayıcıların kullanımıyla ortak hizmetlere bağlanarak Office 365 dışındaki verileri de kullanabilir. PowerApps öncesinde kullanıcılar birçok iş akışı tasarımlarında SharePoint Online kullanabilmektedir. Ancak PowerApps sunduğu özellikler ile SharePoint özelliklerinin mobil ve web arayüzünde kullanımı sağlar. SharePoint List’te bunlardan biridir. Birkaç adımda kullanıcılar SharePoint Online’da oluşturulan listelerini PowerApps uygulamasına aktarabilir ve gerekli düzenlemeler sonrasında kullanıcılarla paylaşabilir. Kullanıcılar böylelikle kolay olarak PowerApps uygulamaları oluşturabilir.PowerApps hizmetini kullanmak için www.powerapps.com adresine gidilir, giriş yapılır. Burada Microsoft hesabı ile giriş yapılır. Aynı şekilde Office 365 hesap bilgileri ile giriş yapılabilir ya da Office 365 portalına giriş yapıldıktan sonra PowerApps uygulamasına erişim sağlanır. PowerApps uygulamasında oturum açılmasının ardından tarayıcı üzerinde uygulama geliştirilebilir. PowerApps arayüzünde kullanıcılar uçtan uca uygulama geliştirebildiği gibi hali hazırda örnek uygulamaları da kullanabilir. Örnek uygulamalar üzerinde özelleştirmeler yapılabilir. Oluşturulan bu uygulamalara web arayüzünden ya da mobil uygulamalardan erişim sağlanır. Kullanıcılar geliştirdikleri uygulamaları paylaşabilir. Kullanıcılar bulut tabanlı uygulamalara PowerApps üzerinden direkt bağlanabilir ya da lokaldeki verilere erişim sağlamak için gateway kurulabilir.

Web tabanlı uygulamalara erişim sağlamanın yanı sıra kullanıcılar PowerApps uygulamasına şekildeki oku tıklayarak da farklı platformlardan PowerApps kullanabilir.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere kullanıcılar kendi geliştirdikleri ya da erişim yetkisi olduğu PowerApps uygulamalarına erişmek için platform bazlı erişim bilgilerini görüntüler.

 

 

 

Kullanıcılar web arayüzünden ya da araçlar sayesinde PowerApps uygulamalarına erişim sağlarken, geliştirmek için de çeşitli araçlar kullanabilir. Office 365 hizmetlerinin özelliklerinden biri de hizmetlerin entegre çalışmasıdır ki, PowerApps’de bu özelliğe sahiptir. SharePoint Online içerisinde, SharePoint list’lerinin direkt olarak PowerApps uygulamasına çeviren özellik yer alır. Böylelikle kullanıcılar birkaç adımda Sharepoint listelerini PowerApps uygulamasına çevirebilir. Şekilde de görüldüğü üzere SharePoint List’inin olduğu arayüzde PowerApps seçeneği görüntülenir. Direkt ilgili listenin uygulama olarak oluşturulması sağlanırken, listler içerisinde yer alan formlar özelleştirilebilir. Buradaki senaryoda direkt uygulama oluşturulacak olup, “Uygulama oluştur” seçeneği ile devam edilir.

 

 

 

“Uygulama oluşturun” arayüzünde SharePoint Online listesinden PowerApps uygulaması oluşturmak için uygulamaya isim verilir. İlgili adın verilmesinin ardından PowerApps uygulaması açılır ve uygulama oluşturulur.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere SharePoint Online listesinde yer alan veriler direkt olarak uygulamaya aktarılır. Tasarım ve kullanılabilirlik anlamında temel özelliklere sahip PowerApps uygulamasından özelleştirmeler yapılabilir.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere PowerApps kullanıcılara uygulamaları özelleştirmek adına araçlar sunar. Alan eklenebilir var olan alanlar özelleştirilebilir, görseller eklenebilir gibi birçok noktada kullanıcılar PowerApps uygulamalarında düzenlemeler yapabilir. Tüm düzenlemelerin yapılmasının ardından ön izleme için “2” numaralı bölümdeki ok işaretine tıklanır. İstenirse de kullanıcılar ile ilgili uygulama paylaşılabilir.

 

 

Ok işaretine tıklanması ile kullanıcılar ön izleme olarak ilgili SharePoint Online listesindeki bilgileri PowerApps uygulamasında şekildeki gibi görüntüler. İsterlerse yeni bilgi girişi yapabilir ya da var olanlar içerisinde aramalar yapabilirler.

 

05

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin