Office 365 Hybrid Deployment ve Migration – Part VII

214

Office 365 Hybrid Altyapısında Yeni Mail Kutusu Oluşturma

 

Exchange Hybrid altyapısında ile mevcut kullanıcıların Exchange Online’a taşıma işleminin yanı sıra yeni mail kutularının oluşturulma işlemi de önemli konulardan biridir. Hali hazırda firmanın belirli kullanıcıları Exchange Online platformuna taşıdığı ya da bazı gereksinimlerden kaynaklı hybrid yapısının korunduğu altyapılarda BT ekiplerinin yürütmesi gereken operasyonel işlemlerden biri kullanıcı mail kutularının oluşturulmasıdır. Bu noktada BT ekipleri lokal Active Directory’de ilgili kullanıcı hesabını oluşturarak, AD Connect aracı ile kullanıcıyı Office 365’ senkronize ederek, lisans atamalarını gerçekleştirebilirler. Ancak bu şekilde yeni posta kutuları oluşturulduğunda, kullanıcının AD hesabındaki Exchange özelliklerine ait değerler doldurulmaz ve yerel Exchange Yönetim Merkezi’nde oluşturulan mail kutuları görünmezler. Bu aynı zamanda lokal AD Connect etki alanın ve Azure AD etki alanın nesnelerinde yanlış veri ve çakışan bilgiler göstermesine neden olabilir. Varolan hybrid yapısında yeni mail kutusu oluşturma işlemi Exchange Yönetim Merkezi ile yani GUI arayüzünden veya PowerShell komutu olmak üzere iki farklı yöntem ile yapılabilir.

 

Exchange Yönetim Merkezi’nden Yeni Mail Kutusu Oluşturma (Exchange 2013 ve 2016)

 

Exchange Yönetim Merkezi’nden Office 365’de mail kutusu oluşturmak kolay yöntemlerden biridir. Active Directory kullanıcı oluşturma ve mail kutusu oluşturma işlemleri tek yerden ve bir adımda tamamlanabilir. Bu yöntemin dezavantajı, yeni bir Active Directory hesabının oluşturulduğu senaryolarda kullanılmasıdır. Mevcut Active Directory Kullanıcısı için bir mail kutusu oluşturmak için PowerShell komutunun kullanılması gerekir. Alternatif olarak, bu kullanıcıya lokal Exchange’de mail kutusu oluşturulur ve ardından Office 365 ortamına taşınabilir.

Exchange Yönetim Merkezi’nden yeni kullanıcı mail kutusu oluşturma işlemi için öncelikle Exchange Yönetim Merkezi’nden “alıcılar” bölümündeki “posta kutuları” başlığına gelinir. Burada “+” seçeneğine tıklanır ve “Office 365 posta kutusu” seçeneği seçilir. Bu yöntem ile otomatik olarak Active Directory kullanıcı hesabı da oluşturulacaktır.

 

 

 

“yeni Office 365 posta kutusu” bölümünde ise kullanıcıya dair bilgiler girilir ve “Kaydet” seçeneği ile devam edilir. Yönetici, adres ve telefon bilgisi gibi kullanıcıya dair detaylı bilgiler kullanıcı hesabının kaydedilmesinden sonra düzenlenebilir. Bu yöntem ile Office 365 posta kutusu oluşturulur, kullanıcı için önceden Active Directory’de kullanıcı hesabı oluşturulmasına gerek yoktur. Active Directory kullanıcı oluşturulması bu işlemin bir parçasıdır. Haliyle Office 365 posta kutusu oluştururken otomatik olarak Active Directory kullanıcı hesabı da oluşturulacaktır.

 

 

Office 365 posta kutusunun oluşturulmasının ardından ilgili kullanıcının Office 365 altyapısında bulunan Azure Active Directory ortamına senkronizasyonunun yapılması gerekir. Bunun için AD Connect aracının senkronizasyon işlemi beklenebilir ya da elle tetiklenebilir. Elle tetiklemek için PowerShell komutu kullanılmalıdır. İster full senkronizasyon, istenirse de delta senkronizasyon işlemi ile yeni oluşturulan kullanıcı hesabının Azure Active Directory’e senkron edilmesi sağlanır. Burada delta işlemi ile son yapılan senkronizasyon sonrası yeni nesnelerin ya da varolan nesnelerde yapılan değişikliklerin senkronizasyonu sağlanır. Şekilde de görüldüğü üzere msiisclient uygulamasında ilgili kullanıcı senkron Azure Active Directory’e senkron edilir.

 

Start-ADSyncSyncCycle -PolicyType Delta

 

 

Yeni oluşturulan kullanıcının senkronizasyonun sağlanmasının ardından ilgili kullanıcı Office 365 Yönetim Merkezi’nde görüntülenir. İlgili kullanıcıya lisans atama işlemi ile devam edilecektir. Bunun için Office 365 Yönetim Merkezi’nden “Etkin kullanıcılar” başlığına gelinir ve ilgili kullanıcı seçilir. Kullanıcıya ait konum ve lisans atama işlemi gerçekleştirilir.

 

 

 

 

Exchange PowerShell ile Yeni Mail Kutusu Oluşturma (Exchange 2013 ve 2016)

 

Exchange PowerShell komutu hesap oluşturma işlemini otomatikleştirmek ya da mevcut Active Directory kullanıcılarına Office 365 posta kutusu oluşturmak için kullanılabilir. Bu yöntem aynı zamanda Exchange Online mail kutularının lokal Exchange’de görüntülenmesi için de kullanılır.

Mevcut Active Directory kullanıcı hesabı olan kullanıcılarına Office 365 posta kutusu oluşturmak için enable-remotemailbox komutu kullanılır. İlgili komutta mail kutusu oluşturulacak kullanıcı tanımlanmasının ardından -remoteroutingaddress parametresine @domainname.mail.onmicrosoft.com değeri girilmelidir.

 

enable-remotemailbox -identity “Test User” -remoteroutingaddress test.user@lab57685.mail.onmicrosoft.com

 

 

İlgili komutun çalıştırılmasının ardından kullanıcının “proxy Addresses” bölümünde @tenant.mail.onmicrosoft.com değeri görüntülenmelidir.

 

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere ilgili kullanıcının Office 365 posta kutusu oluşmuştur. Exchange Yönetim Merkezi’nden ilgili posta kutusu ve posta kutusu ile ilgili özellikler görüntülenir. Bu işlemlerden sonra Office 365 lisans ataması yapılarak mail kutusu oluşturma işlemi tamamlanmış olacaktır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin