De-clutter Inbox

Office 365, Office Graph özelliği ile gücüne güç katmıştır. Clutter özelliği ise Office Graph teknolojisinin gelen kutusundaki gücünü yansıtmıştır. Office Graph’ın machine learning ile Office 365’in gelen kutusundaki gücü demek de yanlış olmayacaktır. Clutter özelliğindeki asıl amaç kullanıcıların gelen kutusundaki önemli olan maillerine odaklanmalarını sağlamaktır. Clutter’ın buradaki görevi ise machine learning kullanarak kullanıcılar için önem derecesi düşük olan mailleri Clutter özelliği ile gelen “Clutter” adındaki klasöre taşımaktır.

 

http://www.youtube.com/watch?v=uML5kmH5DYE

 

Aslında “Clutter” özelliği kullanıcıların gelen maillerde almış oldukları aksiyonlara göre çalışmaktadır. Kullanıcı tarafından gelen kutusunda görmezlikten gelinen ve bakılmayan mailler belirlenerek otomatik olarak Clutter klsörüne taşınılacaktır.Burada öğrenme modeli olarak Office Graph’ın özelliği olan machine learning’en yararlanmaktadır. Zamanla maillerin özelliklerine ve içeriklerine göre daha da akıllanacak olan bu özellik, her kullanıcıya özel bir hal alacaktır. Kullanıcıya özel öğrenilen ve alınan aksiyon başka kullanıcılar ile paylaşılmadan uygulanmaktadır.

Varsayılanda kapalı olan özellik, kullanıcılar tarafından aktif edilebilmektedir. Böylelikle kullanıcılar istedikleri zaman bu özelliği aktif edebildikleri gibi istedikleri zamanda deaktif edebilmektedirler. Aktif etmeleri durumunda var olan kullanıcıların oluşturdukları kurallar da kullanılmaya devam edilecektir. Aktif edildikten sonra kullanıcılar maillerin üzerine gelerek belirli mailleri “Mark as clutter” diyerek clutter dosyasında barınmasını sağlayabilirler. Böylelikle belirli mailler istenilirse kullanıcılar tarafından işaretlenebilinir. Clutter klasörlerini Outlook, OWA ya da EAS cihazlarında kullanılabilir.

clutter2

 

Şekildeki arayüzde Clutter özelliğinin OWA’nın seçenekleri bölümünden nasıl aktif edileceği gösterilmiştir. Bu özelliğin aktif edilmesi ile mail kutusunda Clutter klasörü otomatik oluşacaktır.

clutter1

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin