Office Delve

231

Delve, Office Graph’ın içerik ve sinyalleri çözümleyerek edindiği bilgilerin kullanıcıların ilgili içeriğe Office 365 platformunda kolayca bulmalarını ve keşfetmelerini sağlayan teknolojidir. Office Graph, Exchange Online, Sharepoint Online, OneDrive İş gibi Office 365’in sunmuş olduğu hizmetlerden içerik ve sinyallere erişir, buradan almış oldukları etkinlik ve içerikler ile diğer kullanıclar arasında ilişkinlendirmeler yaparak her bir kullanıcı için kişiselleştirilmiş bilgiler oluşturulur. Delve ise bu bilgileri her bir kullanıcı için uyarlar ve her kullanıcının kendi yetkileri doğrultusunda bilgilere ulaşmasını sağlar. Delve bilgiler üzerindeki yetkileri değiştirmediğinden dolayı kullanıcılar kendisi ile paylaşılmayana ya da yetkileri olmayan bilgilere ulaşamazlar. Sadece kendilerine verilen izinler doğrultusunda bilgilere erişim sağlarlar.

 

http://www.youtube.com/watch?v=FV1Sc6UW8-o

 

Kısaca Delve, office 365 üzerinde kullanıcıların ilgilerini çekebilecek bilgileri keşfetmeleridir. Bunun için Office 365 platform kullanan kullanıcıların belgeler paylaşması ve çeşitli yetkiler verilmesi Delve teknolojisini daha verimli hale getirecektir.

Aşağıdaki tabloda Delve teknolojisini içeren Office 365 planları yer almaktadır:

delve2

http://technet.microsoft.com/en-us/library/office-365-suite-features.aspx

Delve Office Graph teknolojisinin üzerine kurulmuş bir teknolojisi olmasından dolayı, Office Graph özelliğinin Office 365 yönetici portalında aktif olması gerekmektedir. Bunun için Sharepoint Online’daki ayarlar bölümünden Office Graph özelliği aktif edilmelidir.

delve

 

Kullanıcılar Delve teknolojisini portallarında açtıklarında şekildeki arayüz görüntülenecektir. Buradaki “Search” bölümünde kullanıcılar aramalar yaparlar.”My home”,”My work”,”Shared with me” ise ana sayfada yer alan ya da kullanıcıların kendi çalışmaları ya da kullanıcı ile paylaşılan bilgilere ulaşılır. “People” başlığı altında ise başka kullanıcıların sayfalarına gitmek için kullanılmaktadır. İlgili belgelerden herhangi birini Office Online’da açmak için ok ile gösterilen belgenin kartına tıklanılmalıdır.

delve3

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin