Express Route ve Office 365

Azure ExpressRoute ile kurumların Office 365 ortamlarına internet alt yapısı dışında yönetilebilir özel ağ sayesinde erişim sağlanmasına imkan sağlamaktadır. Bu network bağlantısı müşteriler ile direkt bağlantı sağlarken, öngörülebilir ağ performansı ve kullanılabilirliği aynı zamanda da SLA garantisi ve güvenlikte sağlamaktadır. Bilindiği üzere Office 365 birçok hizmet sunmaktadır ve bu hizmetlerin kullanımları network üzerinden gerçekleşmektedir. Haliyle Office 365 hizmetlerinin kullanımında network önemli kriterlerden biridir. Bu noktada Azure platformlarında da kullanılan Express Route özelliği artık Office 365 tarafında da etkin bir şekilde kullanıma sunulmuştur. Express Route ile firmalar Office 365 servislerine erişimlerinde artık private networkler ile direkt olarak erişim sağlayabileceklerdir. Bu alt yapının sağlanması için network operatorleri ile Microsoft arasında anlaşmaları bulunmaktadır. Aşağıdaki Microsoft’un bu teknolojiyi sağlayan network operator’leri  yer almaktadır.

  • British Telecom
  • Equinix
  • Tata Communications
  • TeleCity Group
  • Verizon

Express Route özelliği ile artık firmalar artık kendilerine özel hatlar ile Office 365 servislerine erişim sağlayabilecek ve bu servisleri hem performans hem de hız anlamında çok daha interaktif kullanabileceklerdir.

Firmaların bu teknolojiyi kullanma koşulları var olan network konfigürasyonuna göre değişmektedir. Express Route ile firma networklerinin Office 365ê bağlanması temelde aşağıdaki gibi bağlanmaktadır:

  • Firma alt yapısında Azure Express Route teknolojisini kullanıyorsa Office 365 için ek ağ trafiği analizi yapılarak konumlandırabilir. Burada Office 365 servisleri için kullanılacak bandwidth analizinin yapılarak var olan ortama entegre edilmesi gerekmektedir.
  • Firmalar WAN alt yapılarını network operatörleri ile IP VPN teknolojisi ile sağlıyorlarsa, Office 365 için de WAN node eklenme işlemi ile erişim sağlayabilirler. Bu işlem yapıldıktan sonra Office 356 servisleri offsite datacenter gibi algılanacaktır.
  • Express Route aynı zamanda point to point network bağlantılarını da desteklemektedir. Eğer geniş ve büyük ağ yapısına sahip firmalar söz konusu ise bu noktada network provider ile  Azure Express Route üzerinden ilerlenmesi sağlıklı olacaktır.

Linkten Express Route ile ilgili video izlenerek bilgi alınabilir.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin