Ana Sayfa Genel OneDrive For ...

OneDrive For Business, SharePoint Online ve Office 2016’da Data Loss Prevention (DLP)

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Data Loss Prevention (DLP) ile kullanıcılar sakladıkları verileri, taşıdıkları verileri ya da paylaştıkları verileri koruyabilmektedirler. Haliyle artık kullanıcılar dokümanlarını ya da kişisel verilerini OneDrive For Business, SharePoint Online gibi platformlarda barındırırken aynı zamanda DLP teknolojisi ile de güvenliklerini de sağlamış olacaklardır. Geçen yıl Microsoft’un planları arasında yer alan SharePoint Online ve OneDrive For Business için DLP özelliğinin aktif edilmesini Eylül ayının son gününde duyurmuş olup, artık kullanıma açık hale gelecektir. DLP özelliğinin OneDrive For Business ve SharePoint online platformuna gelmesi ile beraber aslında Exchange Online platformundaki Outlook ve Outlook web uygulaması ile zaten kullanılan DLP’nin bir nevi yeteneğinin genişletilmesi ve artık aynı güvencenin OneDrive For Business ve SharePoint Online ortamında da kullanımı sağlanmıştır. Office 2016 ile de DLP teknolojisi Office uygulamalarından Excel, Word, PowerPoint ve Outlook’daki alan hassas verilerin taranmasını desteklemektedir.

DLP’nin OneDrive For Business ve SharePoint Online için private preview çıktığı süre içerisinde birçok geri bilfirimler gelmiş ve bunlar üzerine iyileştirmeler yapılmıştır. Şimdilerde DLP özelliği Premier kurumsal SKU’lar için kullanılabilir durumda olup, Office 365 için kritik olan compliance ve protection yeteneği ile son kullanıcı ve IT yöneticileri ile buluşacaktır. DLP’nin önemli özelliklerinden biri hassas verilerin korumak ve onların ifşa edilmesini engellemek ve IT için verilerin korunmasına dair bilgilerin iletilmesidir. Aynı zamanda son kullanıcı adına policy tipler ile bilgilendirmek ve hassas bilgilerin korunmasına dair son kullanıcının eğitilmesine yardımcı olmaktadır. Son kullanıcı hassas veriler ile çalışırken yazılan policyler ile aynı zamanda bu verilerdeki güvenlik ilkeleri doğrultusunda da eğitilmiş olacaktır.

Data-Loss-Prevention-in-OneDrive-for-Business-1-1024x567

IT yöneticileri, OneDrive For Business ve SharePoint Online tarafına gelen bu yenilikleri Office 365 portalında yer alan Compliance Center içerisinde gözlemleyebilecek ve gerekli kontrolleri sağlayabilecektir. Policy Tipler ile Office uygulamalarından Outlook üzerinde güvenlik kontrolleri sağlanırken artık Word, Excel, PowerPoint gibi Office uygulamalarında policy tipler kullanılabilecektir. IT yöneticileri tarafından konfigüre edilen bu poliçeler son kullanıcı ile etkileşim halinde olup, verilerin bu poliçelere uygun kullanılmasına olanak sağlar veyahut uygun olmayan verilerin korunmasını sağlar.

OneDrive For Business, SharePoint Online tarafında kullanılacak olan DLP teknolojisi ile ilgili çalışma mantığı ve nasıl kullanıldığına ilişkin videoyu ilgili linkten izleyebilirsiniz.

OneDrive For Business, SharePoint Online tarafında kullanılacak olan DLP teknolojisi ile ilgili şu anda var olan yetenekleri ve ileride gelecek özellikleri aşağıdaki tabloda Microsoft tarafından belirtilmiştir.

dlp

https://blogs.office.com/2015/09/30/data-loss-prevention-in-onedrive-for-business-sharepoint-online-and-office-2016-is-rolling-out/

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Önemli Klasörleri Koruma

  OneDrive’da Öneml...

OneDrive’ı Geri Yükleme

  OneDrive’ı Geri Y...

OneDrive’da Birlikte Çalışma

  OneDrive’da Bir...

OneDrive’da Klasörleri ya da Dosyaları Bulma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...