G Suite’den Office 365’e Yeni Geçiş Aracı Geliştiriyor

261

Office 365 geçiş senaryoları BT ekipleri için iyi planlanması ve risk analizlerine hakim olmasının ardından, tüm adımların belirlendiği ve yürütüldüğü senaryolardır. Office 365 temelde sunduğu hizmetlerle son kullanıcıların hayatlarında yer alan bir bulut teknolojisidir. Haliyle başarılı geçiş işlemleri ve kullanıcıları adapte etme noktasında eğitimler ile desteklendiğinde kullanıcıların sahiplendiği teknoloji olarak kullanıcıların hayatlarında yer alacaktır. Haliyle kullandırma ve ürüne sahiplenme noktasında varolan yapının geçişlerinin sorunsuz yapılması Office 365 serüvenine ilk adım olacaktır.

Firma alt yapılarına uygun birçok geçiş senaryosu söz konusudur. Exchange, G Suite, Lotus Notes, POP3 gibi farklı mail alt yapısı kullanan firmalara uygun geçiş mimarileri vardır. Her alt yapıya uygun mimariler ve analizler yapılarak bu geçiş süreçleri yürütülür. Bu noktada G Suite Office 365 için ana bulut rakipleri arasında yer alır ve Microsoft, G Suite geçişlerinde IMAP Migration geçiş senaryolarını kullanıcılara sunar. Ancak

senaryolarında mailler taşınırken, takvim ve kontakt bilgileri taşınamamaktadır. Bu noktada export- import işlemleri ile oradaki veriler alınabilirken, aynı zamanda third party araçlar ile de taşıma işlemleri gerçekleşebilir.

Microsoft, yol haritasına 2019 ikinci çeyreğinde G Suite’den Office 365’e geçiş ile ilgili e-posta, takvim ve kişilerin taşınabileceği aracı kullanıcılara sunmayı hedefliyor. Böylelikle kullanıcılar artık tek arayüzden uçtan uca G Suite geçişlerini yapabilecektir. Bu noktada BT ekipleri daha az efor harcayarak, ek maliyet çıkmadan geçiş işlemlerini pürüzsüz yapabilecektir.

 

 

Microsoft, IMAP ve Exchange Posta Kutusu Geçiş hizmetini kullanarak posta kutularını Google Apps’tan Exchange Online’a geçirmek için hali hazırda IMAP Migration senaryosunu sunmaktadır. Değişen şey şu ki, Microsoft artık takvim ve kişi verilerini taşıyacak, bu da muhtemelen Google’ın REST tabanlı API’lerini (örneğin, takvim API’sini) kullanmaları gerektiği anlamına geliyor. Burada ana amaçlardan biri de müşteri verilerinin güvenliğini de sağlamak olduğunu belirten Microsoft, temelde G Suite’den Office 365’e geçişi konusunda tam sorumluluk almayı hedefliyor. Kişisel verilerin hassas olduğu noktada bütünlüğün sağlanması da ayrıca önemlidir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin