Power BI için PowerShell Cmdlet’leri

Firmalarda raporlama verilerin anlamlı hale gelerek ölçümlemeler yapılmasına olanak sağlar. Haliyle iş hayatında birçok noktada kullanıcıların hayatlarında yer alır. Microsoft, verilerin anlamlandırmasında ve her kullanıcının verilerden değer alabileceği veri odaklı kültür oluşturulmasında Power BI aracını kullanıcılara sunar. Kullanıcıların sıklıkla kullanacakları önemli raporlar dashboard’larda saklanırken, dashboard’lardaki raporlara tıklanarak daha detaylı raporlara erişimin sağlandığı, birçok grafiğin bulunduğu raporlarda ilgili alana tıklandığında tüm grafiklerde tıklanan veri ile ile ilgili ölçümlerin gözlendiği, kullanıcı dostu bir araçtır. Kullanıcıların hızlıca adapte olabildiği araçları kullanıcılara sunar.

Firmalar, kullanıcılara sunulan self service Power BI kültürünü etkin şekilde yönetebilmelidir. BT ekiplerine bu noktada lisanslama, kapasite sağlama ve artan güvenlik ve yasal gereklilik noktasında sorumluluklar düşmektedir. BT ekiplerine, Power BI yapay zeka nesnelerini keşfetmelerini ve yönetimsel işlemleri gerçekleştirmeleri dın .NET SDK ve PowerShell modülü ile beraber yeni Power BI API’ları sunulmuştur. Burada sunulan özellikler sayesinde BT ekipleri Power BI ortamlarını daha sağlıklı yönetebilecek ve zaman içerisinde şu an hali hazırda PowerShell ile yapılandırılaran işlemler Power BI Yönetici Portalına entegre edilecektir.

PowerShell ile BT ekiplerinin vazgeçilmez araçlarından biri olup, Power BI’da birden fazla adımdan oluşan işlemleri yazılan komutlarla yapılandırabilirler.

PowerShell komutları temelde iki kapsamda kullanılır:

  • Kullanıcı bazında Power BI verilerine erişimde kullanılır.
  • Organizasyon bazında Power BI verilerine erişmek için kullanılır.

Power BI yönetim cmdlet’leri PowerShell Gallery’de modül olarak bulunur. İlgili PowerShell komutlarını kullanmak için bu modülün yüklenmesi gerekir. Bunun için aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır:

Install-Module -Name MicrosoftPowerBIMgmt

 

 

Daha önceki modüllerin yüklenmesi durumunda en son güncel modüle güncellemek gerekebilir. Bu durumda aşağıdaki komut kullanılmalıdır. Böylelikle en güncel modül kullanılacaktır.

Update-Module -Name MicrosoftPowerBIMgmt 

 

İlgili Power BI modülünün yüklenmesi için PowerShell ile işlem yapılacak Power BI işlemleri için oturum açılmalıdır. Bunun için aşağıdaki komutlardan biri çalıştırılmadır. İlgili komutun çalıştırılmasından sonra yetkili hesap bilgileri girilir.

Connect-PowerBIServiceAccount

Login-PowerBIServiceAccount

Login-PowerBI

 

 

Kullanıcı bazlı çalışma alanlarını görüntülemek için aşağıdaki komut çalıştırılır. Varsayılanda 100 tane çalışma alanı gösterilecektir.

Get-PowerBIWorkspace 

 

Kullanıcıya atanan tüm çalışma alanlarını göstermek için aşağıdaki gibi -All parametresi kullanılır.

Get-PowerBIWorkspace -All

 

Tenant Administrator yetkisine sahip kullanıcılar, tenant bazında tüm çalışma alanlarını aşağıdaki komut ile listeleyebilir:

Get-PowerBIWorkspace -Scope Organization -All

 

 

Kullanıcı bazında raporlara erişim için aşağıdaki komut kullanılır:

Get-PowerBIReport

 

Tenant Administrator yetkisine sahip kullanıcılar, tenant bazında tüm raporları aşağıdaki komut ile listeleyebilir:

Get-PowerBIReport -Scope Organization

 

 

Kullanıcı bazında dashboard’ların görüntülenmesi için aşağıdaki komut kullanılır:

Get-PowerBIDashboard

 

Tenant Administrator yetkisine sahip kullanıcılar, tenant bazında dashboard’lar aşağıdaki komut ile listeleyebilir: 

Get-PowerBIDashboard -Scope Organization

 

Power BI dataset’lerine erişmek için aşağıdaki komut kullanılır:

Get-PowerBIDataset

 

Daha detaylı komutlar ile ilgili bilgiye erişmek için ilgili linki tıklayınız.

Görüldüğü üzere temel anlamda Power BI komutlarının yer aldığı ancak bunların geliştirilmesi ile de birçok veriye erişimin sağlanmasını mümkün kılan PowerShell gücü kullanıcılara kolaylıklar sağlamaktadır. İlgili linkten komutların geliştirilmiş halleri ile ilgili birkaç örnek kod parçacıkları vardır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin