Intune ve EMS Subscription’ları Artık Office 365 Portalında

160

Microsoft subscription’larını birden fazla portaldan yönetilmesi konusunda birçok feedback glelmesi ile Microsoft daha kolay ve daha basit yönetimler için çalışmalara başlamıştır. Bunlardan biri, Intune Account portalı ile Office 365 portalını daha basit hale getirerek Office 365 portalından EMS ve Intune hesaplarının ve subscriptionların yönetilmesi yönünde olmuştur.

İlk yapılan değişiklik, Intune ve EMS’e ait subscription(abonelik) yönetimi ve lisans atama işlemleri Office 365 portallarından yapılabilmektedir. Eylül ayı sonlarında Intune hesapları artık Office 365 portalından yönetilecek ve artık Intune portalı yavaş yavaş kullanılmayacaktır. Microsoft, service banner’ında bu değişiklikler ile ilgili hatırlatmalarda bulunacaktır.

EMS kullanıcıları ise önceden de yaptıkları gibi Azure portal üzerinden kullanıcıları açıp lisans atayabilecekleri gibi alternatif olarak ofice 365 portalından da subscriptionlarını(abonelik) yönetebileceklerdir.

Bu değişiklik ile beraber artık office 365 panellerinde Intune ve EMS’e ait bölümler gözlemlenecektir. Gerek kullanıcılar bölümünde gerekse de fatura bölümünde Intune’a ait detaylar da yer alabileceği gibi Office 365 portalından Intune Admin konsoluna da bağlanılacaktır.

Şekilde de görüldüğü üzere Office 365 portalından gerek kullanıcılara lisans atarken gerekse fatura bölümünden ya da yönetici bölümünden Intune ve EMS başlıkları gözlemlenmektedir.

 

3

 

 

2

 

 

 

1

Bu yenilik aslında tek portal üzerinden hem kullanıcıların hem de subscriptionların(abonelik) yönetimini sağlamak ile beraber Intune’un office 365’den ayrı servis olduğu detayı gözden kaçırılmamalıdır. Intune, Office 365’şn bir bölümü gibi algılanmamalıdır.

Bu yenilik ile artık Intune portalı olan http://account.manage.microsoft.com kaldırılırken, Intune için  http://portal.office.com portalına artık “Merhaba” demek yanlış olmayacaktır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin