Sway ve Office 365

340

Windows 10’un ön sürümünün yayınlanması ile yavaş yavaş hayata giren Sway, Office 365 panellerinde de yerini almış bulunmaktadır. Sway, bulut tabanlı olup, online sunumlar hazırlanabilecek bir platform olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Powerpoint’ten daha akıcı ve daha stilist versiyonu olarak da tanımlamak mümkündür. Office 365 panellerinde de yer alan Sway teknolojisi ile kullanıcılar interaktif sunumlar hazırlayıp bu sunumlara online olarak her yerden erişim sağlayabileceklerdir. Hazırlanan bu sunumlaru sosyal medya gibi platformlarda da paylaşıma açılması mümündür. Office 365 portalında artık kullanıcıların otomatik olarak sway ortamına bağlanıp oradaki var olan şablonlar üzerinden sunumlarını hazırlayabilir, bu şablonları kendilerine göre değiştirerek özel şablonlar da hazırlayabilmektedirler. Gerek yazılar, gerek resimler gerekse de videolar ekleyerek akıcı sunumların hazırlanmasına olanak sağlamaktadır.

Office 365 ortamında şekilde de görüldüğü üzere Sway seçeneği ile devam edilerek interaktif sunumlar hazırlamaya başlanılabilir.

1

 

 

Var olan PDF, Word ya da PowerPoint sunumlar direkt içeri aktarılırken, yeni Sway sunumu hazırlamak için “Yeni Oluştur” seçeneği ile devam edilmelidir. Şekildeki arayüzde de görüldüğü üzere daha önce oluşturulan sway sunumlarda gözlemlenebilecektir. Aynı zamanda örnek Sway çalışmalarına da bu arayüzden erişmek mümkündür.

 

2

 

 

“Yeni Oluştur” seçeneği ile devam edildiği takdirde yeni sunum hazırlamaya başlanılabilir. “İçerik akışı” sunumun içerisinde yer alacak olan içeriklerle dolduralacak olan arayüzdür. Şekildeki arayüzde de görüldüğü üzere üst panelde “Ekle, “Kartlar”, “Tasarım”,”Gezinti” ve “Karıştır” başlıkları yer almaktadır. Bu başlıklar ile sunuma eklenmesi gereken verilerin aktarımı,  metin özellikleri, resim,video gibi eklemeler, sunuma ait şablonlar gibi ayarlar yapılarak kullanıcılar sunumlarını özelleştirebilmektedir. Hazırlanan sunumlar istenilirse “Önizleme” yapılabilir. “Oynat” ile sunum içerisinde yer alan efektlerle beraber sunumun izlenmesi söz konusudur. Hazırlanan sunum istenilirse de paylaştırılabilir.

 

3

 

Şekilde kendi hazırlamış olduğum basit bir Sway örneği yer almaktadır. Kullanıcılar da kendi hayal güçleri ve gereksinimleri ile daha efektif sunumlar hazırlayabilmektedir. Hazırlanılan bu sunumlara da istenildiği takdirde online platformlarda erişimler söz konusudur.

 

4

Aşağıda Microsoft’un Sway teknolojisini tanıtan videosu yer almaktadır. Sway ile ilgili birçok örnek yine Microsoft sitelerinde erişilebilir ve gerektiğinde bunlar kullanıcı Sway platformlarında da kullanılabilmektedir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin