Office 365 & IFTTT

 

IFTTT, açılımı “if this then that”olan, kullanıcıların sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok hesaplarını birbirine bağlamaya yarayan teknolojidir. Böylelikle farklı hesapların birbiri ile entegre çalışmasını ve alınan aksiyonlara karşı otomatizasyonlarını sağlamaktadır. Örneğin WordPress sitesinde yayınlanan yazıyı otomatik olarak facebook, twitter ya da herhangi sosyal medyaya taşınmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar açısından basit ve kullanışlı olan bu uygulamada sosyal medya dışında dropbox, youtube, email gibi uygulamalarda bulunmaktadır.  İçerisinde 100’den falza kanal bulunan IFTTT’de artık Office 365’de entegre çalışmaktadır.

IFTTT temelde aşağıdaki adımlarla kullanılmaktadır:

Uygulamaya üye olunmasının ardından karşılaşılan dashboard ekranından “Create Recipe” denilerek aşağıdaki ekran kullanıcıyı karşılamaktadır. Burada temelde 2 ana başlık vardır. Bunlardan birisi “This”, bir diğeri ise “That” başlığıdır. This başlığı altında hareketin yapılacağı kanal seçilmelidir. Yani bağlanmak istediğiniz kanalın seçimi yapılacaktır. “That” bölümünde ise hangi kanala bağlanılacağı seçilir. Burada seçilen kanal aslında ne yapılması isteniliyorsa o görev programlanır ve update edilir.  Örenğin facebook’ta yayınlanan bir resmin Twitter’da da yer alması isteniliyorsa, This kısmına facebook bağlanıp that kısmında da Twitter’ın bağlanması gerekmektedir.

1

Office 365 de artık IFTTT’ye entegre çalışabilmektedir. 100’den fazla kanalın içerisinde artık Office 365’e ait aşağıdaki kanallarda yer almaktadır.

  • Mail
  • OneDrive for Business
  • Calendar
  • Contacts

 

2

Bu kanallar sayesinde kullanıcılar diğer kanallardaki verilerini Office 365 kanalları ile otomatize edebileceklerdir. Örneğin arşiv resimlerini direkt OneDrive For Business içerisinde tutabileceklerdir.

Ve yahut kullanıcılar her yeni kontakt oluşturduklarında artık OneNote’larında yeni sayfa oluşturularak kaydedebileceklerdir. Böylelikle kritik kontaktların da otomatik olarak OneNote’da tutulması sağlanabilecektir.

IFTTT ile beraber artık kullanıcılar Office 365 kanallarıyla da kullandıkları birçok uygulamaları içiçe kullanabilecek ve otomazasyon sağlayabileceklerdir.

Data detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin