Microsoft 365 Admin Center Preview (Önizleme)

Microsoft 365 Admin Center, Microsoft 365 ve Ofice 365 hizmetlerinin yönetildiği ve sunulan hizmetlere dair ayarlamaların yapıldığı arayüzdür. BT ekiplerinin iş hayatlarında sıklıkla kullandıkları bu arayüz, kullanıcılara özelleştirme yapma, kullanım kolaylıkları gibi özelliklere sahip olmalıdır. Bu noktada Microsoft, BT ekiplerine verimliliklerini arttıracak yeni özelliklere sahip yeni Microsoft Admin Center’ı önizleme olarak BT ekiplerine sunmuştur. BT ekipleri hali hazırda kullandıkları yönetim merkezinden istedikleri zaman yeni sunulan Microsoft 365 Admin Center’ın özelliklerini önizleme olarak kulllanabilir, yeni özellkleri deneyimleyebilir ve geri bildirimlerde bulunabilirler. Microsoft 365 Admin Center ile ilgili yapılan geri bildirimler değerlendirilerek günden güne yeni özellikler eklemenin yanı sıra varolan özelliklerde iyileştirmeler de yapılmaktadır.

Microsoft 365 Admin Center’ın önizlemesini aktif etmek için klasik Admin Center arayüzüne giriş yapılır ve şekilde de görüldüğü üzere “Try the preview” özelliği seçilir. Yapılan işlem sonrasında önizleme etkinleştirilmiş ve yönetim merkezi panelinin değiştiği gözlemlenir. İstenildiği zaman klasik yönetim merkezine geri dönülebilir.

 

1

 

Şekilde de görüldüğü üzere yeni arayüzdeki geliştirmelerden birisi Home arayüzüdür. Bu arayüz yeniden dizayn edilmiş olup, kartlar ile kullanıcılar kendilerine göre özelleştirebilirler. Varsayılanda kullanıcı hesabı eklenmesi ya da varolan kullanıcılarda değişiklik yapılmasını sağlayan User Management, fatura durumlarının gözlemlendiği Billing, eğitim setlerinin bulunduğu Training Guide, Office 365 yazılım durumlarını gösteren Office 365 Software kartları yer almaktadır. İstenirse kullanıcılar Home sayfasına en sık kullandıkları kartlar ekleyebilir, taşıyabilir ve kaldırabilirler. Yeni kart eklemek için ise sol üst bölümde yer alan “Add card” şeçeneğine tıklanmalıdır.

 

2

 

“Add cart” seçeneği ile devam edildiğinde eklenebilecek kartların listesi görüntülenecektir. Eklenmek istenilen kart seçilerek sürükle bırak ile Home sayfasına eklenebilir. Eklenilecek karta dair detaylara da yine bu bölümden erişilebilir. Eklenen kartlardan kullanılmayacak olanlar ise ilgili kartın üzerine gelinerek “Remove” seçeneği ile kaldırılabilir. Sürükle bıraklarla kartlar Home sayfasında istenilen yerlere taşınabilir.

 

3

 

Microsoft 365 Admin Center’da BT ekipleri sık kullandıkları ayarlara dair başlıkları sağ panelde yer alan gezinme bölgesine ekleyebilir ya da sık kullanmadıkları ayarları gezinme bölgesinden kaldırabilir. Bunun için şekilde de görüldüğü üzere “Edit” seçeneğine tıklanmalıdır. Yapılan özelleştirmeler sayesinde BT ekipleri günlük işlerini yaptıkları ayarlara hızlıca erişim sağlar ve verimliliklerini arttırır.

 

4

 

Yeni Microsoft 365 Admin Center’da “Active Users” bölümünde kullanıcı hesaplarının yönetimlerini kolaylaştıracak değişiklikler yapılmıştır. Active Users sayfasının görünümünde yeni düzenlemeler yapılmıştır. Liste görünümün istenirse değiştirilebilir. Aramalar ve filtreler yapabilir, Seçilen kullanıcı sayısını arama butonunun yanında görüntüleyebilirsiniz. Tek ya da çok sayıda kullanıcı için şifreler doğrudan sıfırlanabilir. Ayrıca kullanıcının ayrıntılar bölmesinde de güncellemeler yapılmıştır. Kullanıcının detayları kısmında sekmeler yer almakta olup, her sekmede ilgili ayar yer almaktadır. Bu sekmeler şekilde de görüldüğü üzere “Account”, “Devices”, “Licenses”, “Apps”, “Mail” ve “Onedrive”dır. Her sekmenin altında o sekmeye ait kullanıcı bazlı ayarlar yer almaktadır.

 

5

 

“Active users” bölümünde aynı zamanda kullanıcı bazlı ayarlara ilgili kullanıcının yanında yer alan şekildeki üç noktadan erişim sağlanmaktadır.

 

6

 

Microsoft 365 Admin Center’da abonelik satin alma noktasında değişiklikler söz konusudur. Yeni arayüz ile birlikte arama ve karşılaştırma özellikleri ile abonelik satın almak kolaylaştırılmıştır.

 

7

 

Services &  add-ins sayfası aynı şekilde çalışmanın yanı sıra yeni görünüme sahiptir. “Filter” özelliği ile listeyi küçültürek ilgili servislere erişim sağlanabilir.

 

8

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin