Microsoft 365 Boşta Kalan Oturum Zaman Aşımı

Microsoft 365 Boşta Kalan Oturum Zaman Aşımı

 

Microsoft 365 portalını kullanarak web arayüzünden sunulan hizmetlere erişim sağlanır Microsoft 365 hizmetleri dışında farklı uygulamalarda Azure Active Directory yetenekleri ile portala entegre edilebilir. Böylelikle kullanıcılar merkezi web arayüzünden tüm hizmetlere erişim deneyimi yaşar.

Microsoft 365 hizmetlerini web uygulamasından kullanmanın kolaylıkları söz konusu iken bir yandan da belirli güvenlik önlemleri de BT ekipleri tarafından sağlanmalıdır. Bu noktada Microsoft 365 boşta kalan oturum zaman aşımı ile ilgili ayarlar yapılabilir. Böylelikle Microsoft 365 web uygulamalarında oturum kapatılmadan önce firma politikası kadar etkin olunmadığında zaman aşımı söz konusu olur. Hassas verilerin korunmasında veya yönetilmeyen ya da ortak kullanılan cihazlarda son kullanıcılar adına bir güvenlik katmanı da sağlanır. Uygulanan bu politika ile kullanıcılar boşta kalan oturum zamanını aştığında oturumun kapatılacağı ile ilgili bildirim alırlar. Bildirimde oturumun açık kalmasını seçebilirler aksi durumda tüm Microsoft 365 web uygulamalarında otomatik olarak oturum kapanır. Boşta kalan oturum zaman aşımı özelliği Microsoft 365 web uygulamalarında kullanılmakta olup, masaüstü ve mobil uygulamaları etkilememektedir. Microsoft 365 web uygulamalarından Outlook Web App, OneDrive for Business, SharePoint Online, office.com veya başka başlangıç sayfaları, Office Online (web üzerinden), Microsoft 365 Admin Center’ı destekler.  Yapılandırılan süre boyunca kullanıcıların Microsoft 365 web uygulamalarından etkin olmamalılardır. Etkinlikten kasıt mouse ile yapılan ya da klavye ile yapılan hareketlerdir. Kullanıcı farklı sekmelerde açık olan Microsoft uygulamalarının birinde etkin ise  ise oturum kapatılmaz. Aynı zamanda kullanıcı oturum açma sırasında “Outurm açık kalsın” seçeneğini seçti ise oturum kapatılmaz. Bu gibi ayarları düzenlemek için oturum açma sayfası ile ilgili marka ekleme özelliği kullanılır. Kullanıcılar yönetilen cihazdan ve Microsoft Edge yada Google Chome gibi desteklenen tarayıcılar kullanıyorsa yine oturum kapatılmaz. Aynı zamanda SSO ile bağlantı sağlandığı durumlarda da oturum kapatılmayacaktır. Varsayılanda boşta kalan oturum zaman aşımı özelliği diğer koşulların sağlanması durumunda tüm cihazlarda tetiklenecektir. Sadece yönetilmeyen cihazlarda tetiklenmesi için Azure AD Premium P1 veya P2 aboneliklerikleri ile koşullu erişim ilkesi ile ayarlanır.

“Boşta kalan oturum zaman aşımı” özelliğindeki zaman politikasını ayarlayacak kullanıcının Genel yönetici, Güvenlik yöneticisi, Uygulama yönetici veya Bulut uygulama yöneticisi rollerine üye olması gerekir. Yetkili kullanıcının ilgili politikayı belirlemesi için Microsoft 365 admin center’daki “Kuruluş ayarları” bölümündeki “Güvenlik ve Gizlilik” başlığı altındaki “Boşta kalan oturum zaman aşımını” ayarlamasını seçmelidir. Şekilde de görüldüğü üzere ilgili ayar etkinleştirildikten sonra kullanıcıların oturumlarının ne zaman kapatılacağı ile ilgili süre belirlenir.

 

 

 

https://learn.microsoft.com/en-us/microsoft-365/admin/manage/idle-session-timeout-web-apps?WT.mc_id=365AdminCSH_inproduct&view=o365-worldwide

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin