Microsoft 365 Gelişmiş Dağıtım Kılavuzları ve Yardım

Microsoft 365 Gelişmiş Dağıtım Kılavuzları ve Yardım

 

Dijital dönüşüm yolculuğunda Microsoft 365 sunduğu hizmetlerle firmaları ve kullanıcıları üretkenlik, işbirliği içerisinde çalışma, her yerden erişim ve verimlilik konularında destekler. Bu noktada kullanıcıların bu hizmetleri benimsemesi ve kullanıcıların adaptasyonu önemlidir. Bilişim teknolojisi (BT) çalışanlarının Microsoft 365 hizmetlerini kapsamlı ve güvenli şekilde kullanıcıların kullanımına sunmaları gerekir. Aynı zamanda firmaların Microsoft 365 yatırımları, kullanıcılara hizmetlerin hızlı yapılandırılması, dağıtılması ve kullanıcıların adaptasyonu ile ilgilidir. Microsoft bu noktada, Microsoft 365 Admin Center’daki Gelişmiş Dağıtım Kılavuzları ve Yardım ile dağıtım süresini en aza indirilme, doğru yapılandırma ve bilgi seviyesini arttıracak eğitimler sunar. FastTrack üzerinden oluşturulmuş Microsoft dağıtımı ile ilgili kaynaklarına ve bilgilerine erişimi sağlar. Sunulan kılavuzlarla dağıtmak istenilen özellikler ve seçeneklerin yapılandırılmasında firmalara yol gösterir. Eğitimlerle de kullanıcılara ürünlerin özellikleri konusunda bilgilendirilmesini sağlar.

Microsoft 365 Admin Center’daki “Giriş” sayfasındaki “Eğitim, kılavuzlar ve yardım” başlığı altından “Gelişmiş dağıtım kılavuzları ve yardım”a erişim sağlanır.

 

 

“Gelişmiş dağıtım kılavuzları ve yardım” arayüzünde dağıtım ile ilgili kılavuzlar yer alır. Aynı zamanda firmalar benimseme puanlarını ve Secure Score puanlarını görüntüler. Dağıtım ile ilgili Benimseme Puanı, Compliance Score ve Secure Score kılavuzları yer alır. Aynı zamanda önerilen kılavuzlar ve tüm kılavuzlara erişim sağlanacak seçenekler de söz konusudur. “Export progress report for all guides” ile kılavuzlar dışa aktarılabilir. Bu sayede BT ekipleri dağıtım ile ilgili ilerlemelerini zaman kaybetmeden hızlıca paylaşabilir. “Suggested guides” arayüzünde Microsoft 365 hizmetleri ile ilgili öncelikli ve yüksek etkiye sahip odaklanılması gereken önemli kılavuzlar yer alır. Microsoft ilerleyen günlerde firmaların lisanslarına göre ve yapılandırmalarına göre güncellenecektir. “Suggested guides” arayüzünde kılavuzların isimleri, durumları, ilgili ürünleri, etiketler ve açıklamalar görüntülenir. BT yöneticileri arayüzde ilgili kılavuzu seçerek ilgili kılavuza ait ayarları yaparak gerekli bilgilere erişim sağlar. Böylelikle Microsoft standartlarında firma kültürüne uygun platformlar sağlar.

 

 

“All guides” bölümünde tüm kılavuzlar görüntülenir. Kategorilere, ürünlere, durumlara göre filtrelemeler yapılabilir.

 

 

“Benimseme puanı”  firmaların çeşitli veri kategorilerinden oluşan kullanıcı deneyimleri ve teknoloji deneyimleri puanlarının toplamıdır. Microsoft 365’in nasıl kullanıldığı ve onu destekleyen teknoloji deneyimleriyle ilgili iç görülerle dijital dönüşüm yolculuğunda firmaları destekleyen “Benimseme puanı”, insan ve teknoloji deneyimini ile ilgili ölçümleri yansıtır. Firmalar buradaki analiz ile kendi ölçeğindeki firmalarla da puanlarını karşılaştırabilir. “Benimseme puanı” ile ilgili kılavuzlara bu arayüzden erişim sağlanır.

 

 

“Compliance Score” ile firmaların standartlara veya politikalara uyum sağlamaları için gerçeleştirilen eylemlerin tamamlanması durumunda verilen puandır.  Her eylemin ve içerisin risklere bağlı  olarak puanlar üzerinde farklı etkisi söz konusudur. Bu arayüzde uyumluluk ile ilgili iyileştirmeler yapılması için odaklanılacak eylemlerle ilgili kılavuzlar yer alır. Kılavuzlar ve rehberliğin yardımı ile Microsoft 365 hizmetleri belirli standartlara uyumlu hale getirilir.

 

 

“Secure Score” arayüzünde firmalar Secure Score puanını görüntüler. Bilindiği üzere Secure Score Microsoft 365 verilerinin riskini azaltmak için yapılan ayarları anlamak ve riskleri azaltmak için neler yapabileceğini gösteren güvenlik analiz aracıdır. Firmalar Secure Score puanı ile kimliklerin, verilerin, cihazların, uygulamaların ve altyapının korunmasına yönelik elde edilen puandır. Bu arayüzde “Secure Score” puanının artmasına yardımcı olacak kılavuzlar yer alır.

 

 

“Gelişmiş dağıtım kılavuzları ve yardım” arayüzündeki “Training resources” bölümünde Microsoft 365 ile ilgili eğitim kaynakları yer alır. Kullanıcıların nasıl yazılım yükleyeceği, Microsoft 365 hizmetlerinin nasıl kullanılacağı vb. gibi kullanıcıların adaptasyonunda BT ekiplerini destekleyen kaynaklar yer alır. Buradaki kaynaklar kullanıcılarla e-mail yolu ile paylaşılır. Böylelikle kullanıcıların kendi kendine eğitim ile Microsoft 365 teknolojilerinin kullanımı konusunda bilgi akışı sağlanır.  Eğitim kaynaklarını  kullanıcılara mail ile göndermek için “Email your organization” seçeneği ile ilerlenir.

 

 

“Eğitim konusu seçin” arayüzünde Microsoft’un kullanıcılara iletilecek eğitim kaynakları ile ilgili başlıklar görüntülenir. Kullanıcılara mail yolu ile iletilecek eğitim konusu seçilir ve “Sonraki” seçeneği ile ilerlenir.

 

 

“Göndermeden önce e-postayı önizleyin” arayüzünde ise kullanıcılara gönderilecek içerik önizleme olarak görüntülenir. İstenirse kullanıcılara gönderilecek içerik belirli kullanıcılarına incelenmesi için önizleme olarak gönderilebilir. “E-postanın önizlemesini gönder” seçeneği ile içerik önizleme olarak iletilecek kullanıcılar seçilir.

 

 

Gerekli içerik seçildikten ve önizleme ile eğitim içeriği incelendikten sonra, içeriğin iletileceği gruplar ya da kullanıcılar eklenir. “Alıcıları seçin” arayüzündeki “Ekle” seçeneği ile mail iletilecek alıcılar seçilir.

 

 

“Gözden geçir ve göndermeyi bitir” arayüzünde yapılan ayarlar görüntülenir. İlgili ayar istenirse “Düzenle” seçeneği ile değiştirilebilir. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra ”E-posta gönder” seçeneğine tıklanır.

 

 

İlgili eğitimin e-posta olarak gönderildiğine dair arayüz görüntülenecektir. Seçilmiş olan alıcılara ilgili mail birkaç dakika içerisinde iletilir. “Sonraki adımlar” başlığında başka bir eğitimin mail ile gönderimi sağlanır.

 

 

İlgili eğitim alıcılara şekilde de görüldüğü üzere mail yolu iletilir. Microsoft tarafından mail yolu ile iletilen bu eğitim kaynakları sayesinde kullanıcılara değişim ve adaptasyon sürecine de yol gösterir.

 

 

“Gelişmiş dağıtım kılavuzları ve yardım” arayüzündeki “FastTrack assistance” arayüzünde “Visit FastTrack” ile FastTrack kaynaklarına erişim sağlanır. FastTrack, firmalara Microsoft çözümlerinin dağıtılmasında benimsenmesinde yardımcı olur. Bu arayüzdeki “Visit FastTrack” seçeneği ile FastTrack sayfasına erişilir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin