Microsoft Exchange PST Capture Tool – Part 1

Office 365 migration senaryolarından biri olan PST migrations senaryosunda IT çalışanlarına yardımcı olacak olan Microsoft Exchange PST Capture, firmadaki bilgisayarlardaki PST dosyalarını arayarak kullanıcıların Office 365’de bulunan mail kutularına import işine yarayan bir tool’dur. PST Capture sadece Exchange Online için değil aynı zamanda on-premise Exchange sunucularda da kullanılabilir.

Öncelikle Office 365 senaryolarında PST dosyalarının taşınmasında birçok method vardır. Bunlardan birisi Outlook’daki import işlemi olamakla beraber third-party başka bir tool’da kullanılması mümkündür. PST Capture tool’unun avantajlarından bazılarına değinmek gerekirse, kullanıcı açısından Outlook import işleminde tek tek kullanıcılarda işlemler yapmak gerekirken, bu tool ile beraber bu işlem otomatize edilebilecektir. PST Capture istenilirse makinalara kurulacak bir ajan ile kullanıcılarda yer alan pst dosyalarını bulacak ve merkezi bir yerden import işlemi yapacaktır. Diğer bir senaryosu da var olan pst dosyalarının direkt tool’da yerleri gösterilerek Office 365 mail kutularına import edilme işlemidir. Ücretsiz olması ile de firmalara maddi açıdan bir yük getirmemektedir. Haliyle gerek kolay konfigürasyonu ile gerek de otomazisyonu ile birçok firma tarafından tercih edilen bir tooldur.

PST Capture Mimarisi

PST Capture Tool’unun temelde PST Capture Central Service, PST Capture Agent ve PST Capture Console olmak üzere üç bileşenden oluşmaktadır.

PST Capture Central Service: PST Capture Central Service bileşeni PST Capture için en önemli ve tool’un beynidir denilebilir. Central Service firmadaki makinalardan bulunan PST dosyalarının listesini tutar ve verilerin on-premise Exchange ya da Exchange Online taşınmasını yönetir.

PST Capture Agent: Firmadaki makinalara kurulması gereken ve kurulduktan sonra makinalardaki PST dosyalarını bulmaya yarayan bileşendir. PST Capture Console’da import işleminin başlaması ile PST Capture Agent bulmuş olduğu dosyaları gönderecektir. Böylelikle PST dosyalarının import işlemine başlanacaktır. PST Capture Agent kurulması zorunlu olmayan bir bileşendir. PST’ler ilgili kişiler tarafından manuel’de ortak lokasyonda tutulabilir.

PST Capture Console: PST Capture Console arayüzü PST import işleminde IT çalışanları tarafından kullanılacak arayüzdür. Bu konsol sayesinde PST’lerin arama işlemi, bulunan PST’lerin hedef mail kutusuna gönderilmesi ve istenilmesi durumunda raporlaması yapılacaktır. PST Capture Agent olmadan, PST dosyaların manuel bir yerde tutulması durumunda (Storage gibi), yine bu konsol ile maillerin ilgili mail kutularına import etme işlemi gerçekleşecektir.

Network Durumu:

PST Capture Tool ile verilen gerek Office 365 gerekse de on-premise Exchange platformuna taşınmasındaki en kritik nokta network alt yapısıdır. Çünkü tool temelde iki kere kopyalama işlemi gerçekleştirecektir. Bunlardan birisi PST ajanın kullanıcı cihazlarında bulunan PST dosyalarını, PST Capture Console’un bulunduğu yerdeki staging lokasyonuna kopyalamasıdır. İkincisi de eğer mailler on-premise ortamda bulunan bir Exchange sunucuya taşınacaksa, firmada bulunan Client Access rolü yüklü olan Exchange sunucuya kopyalanacaktır. Ancak mailler Office 365 platformundaki Exchange Online’a taşınacaksa bunun için de yine PST Capture Console ile kullanıcı PST dosyalarının buluta taşınması gerekecektir. Haliyle burada firma alt yapısındaki network durumu önemli bir parametre haline gelecektir. Import işleminin yapılacağı networkte düşük latency ve yüksek bant genişliği önemlidir. Ayrıca PST Capture ile maillerin taşınması schedule edilebilir. Yani istenilmesi durumunda belirli zamanlarda taşımaya başlanılabilir. Örneğin gün içerisinde zaten yoğun network kullanımı olan bir firma alt yapısında, iş bitiminde PST Capture ile taşıma işlemi zamanlanabilmektedir. Ya da başka senaryo merkezde aktif PSt import işlemi devam ederken, firmanın şubelerinde network hızının yavaş olmasında şubedeki taşıma işlemi yine belirli bir saatte otomatize edilerek gerçekleştirilebilmektedir.

İzin senaryoları

 

Senaryo İzin durumu
PST Capture yüklenmesi  PST Capture Console veya PST Capture Agent kurulacak makinada lokal yönetici hakkına sahip olunmalıdır.
PST’lerin aranması  PST Capture Console çalıştırılan makinada lokal yönetici hakkına sahip olunmalıdır.
PST dosyalarının Exchange Online ortamına taşınması  PST Capture Console çalıştırılan makinada lokal yönetici hakkına sahip olunmalıdır. PST Capture ayarlarındaki “Online Connecting Settings” Exchange Online’da Organization Managementrolüne sahip hesap girilmelidir.
PS dosyalarının on-premise ortamındaki mail kutusuna taşınması  PST Capture Console çalıştırılan makinada lokal yönetici hakkına sahip olunmalıdır. PST Capture Central Service için mailbox-enable kullanıcı hesabı tanımlanmalıdır.PST Capture Central Service için kullanılan kullanıcı hesabı aynı zamanda firmadaki Exchange sunucudaPublic Folder Management rolüne sahip olmalıdır.
PST dosyalarının on-premise ortamdaki arşiv mail kutusuna taşınması  PST Capture Console çalıştırılan makinada lokal yönetici hakkına sahip olunmalıdır. PST Capture Central Service için mailbox-enable kullanıcı hesabı tanımlanmalıdır.PST Capture Central Service için kullanılan kullanıcı hesabı aynı zamanda firmadaki Exchange sunucudaOrganization Management rolüne sahip olmalıdır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin