Microsoft Form’da “Formu Yazdır” Özelliği

120
Microsoft Form’da “Formu Yazdır” Özelliği

 

Microsoft Forms, kullanıcıların anketler, testler ve formlar hazırlamaları için sunulmuş Microsoft 365 hizmetidir. Kullanıcılara sunulan özellikler ile hızlıca formlar hazırlayabilir, paylaşabilir ve ilgili formları yanıtlarını analiz edebilir. Microsoft 365 hizmetleri ile entegre çalışan Microsoft Forms, kullanıcı dostu arayüze sahiptir.

Kullanıcılara sunulan kullanım kolaylığı ve entegrasyonlar sayesinde kullanıcılar Microsoft Forms’u iş hayatlarında birçok noktada kullanmaktadır. Dijital platformda düzenlenen ve kullanıcılarla paylaşılan formları kullanıcılar isterlerse yazdırarak da diğer ekip arkadaşları ile paylaşabilir ya da arşivleyebilir. Formu yazdırma özelliği sayesinde kullanıcılar cihazlarda yaşanan sorunlar ya da internet problemlerinde ve yahut arşivlemek istedikleri formları fiziksel olarak yazdırarak saklayabilirler ya da diğer kullanıcılar ile paylaşabilirler. Aynı zamanda kullanıcılar hazırladıkları boş formu PDF formatında da saklayabilirler.

Kullanıcılardan gelen geri bildirimler sonucunda sunulan bu özellik ile artık kullanıcılar boş form, anket ya da testlerin kopyalarını yazdırabilecekler. Form yazdırma işlemi diğer Microsoft Forms özellikleri gibi çok kolay olarak gerçekleştirilebilir. Yazdırılacak forma tıklanır ve formun sağ üst bölümünde yer alan “…”ya tıklanır. Burada “Formu Yazdır” seçeneğine tıklanır.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere formu yazdırma işlemi sırasında yazdırılacak formun önizlemesi görüntülenir. Sayfa, renk, kağıt boyu, yaprak başına sayfa gibi yazdırma işlemi ile ilgili ayarlar yapılır ve “Yazdır” seçeneği ile seçilen yazıcıdan formun çıktısı alınır.

 

 

Aynı zamanda Microsoft Forms’da hazırlanan formları PDF formatında kaydedebilirsiniz. Böylelikle ilgili form PDF formatında arşivlenebilir, saklanabilir.

 

 

Formun PDF olarak saklanması için ilgili formun yazdırma ayarlarındaki “Hedef” ayarı düzenlenir. Burada “PDF olarak kaydet” seçeneği seçilir ve “Yazdır” seçeneği ile PDF dosyasının kaydedileceği dizin seçilir.

 

 

Örnek formun PDF dosyası şekildeki gibidir. Görüldüğü üzere kullanıcılar artık formun yazdırma özelliği ile kolayca hazırladıkları formları yazdırabilmekte ya da PDF formatında saklayabilecektir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin