Microsoft PowerPoint’te Kaydetme Özelliği

Microsoft PowerPoint’te Kaydetme Özelliği

 

Belgeler iş hayatının vazgeçilmez parçasıdır. Kullanıcılar günlük iş hayatında belgeler üzerinde bireysel ya da ekip olarak işbirliği içerisinde çalışmalar yaparlar. Teknoloji firmaları da kullanıcılar bu noktada birçok fonksiyonu olan çözümler sunar.

Microsoft 365, OneDrive İş ve SharePoint Online hizmetleri ile kullanıcılara uçtan uca belge yönetimi, işbirliği içerisinde çalışma, yüksek depolama alanı gibi özellikleri sunmanın yanı sıra Microsoft 365 Apps for Enterprise ile firmaların en verimli ve güvenli Office sürümü kullanma imkanı sağlar. Microsoft 365 Apps for Enterprise ile kullanıcılar ekipleri ile her yerden istedikleri zaman beraber çalışma, yapay zekanın gücü ile de verimlilik gibi birçok noktada kullanıcılara belge yönetimleri konusunda güvenli bir platform sunar.

Microsoft 365 aboneliğinde yer alan Office uygulamaları içerisindeki PowerPoint ile kullanıcılar etkili, interaktif sunumları kolayca hazırlayabilir. PowerPoint içerisinde yer alan şablonlarla daha profesyonel sunumlar hazırlamanın yanında, yapay zeka teknolojileri ile sunuma dair öneriler sunar.

Kullanıcılar sunum hazırlamanın yanı sıra kimi zaman sunumlarını kaydetmeleri gerekebilir. Microsoft PowerPoint, kullanıcılara gelişmiş kaydetme özelliği sunar. Böylelikle kullanıcılar, sunumu izleyecek kullanıcıları bilgilendirecek, ilham verecek kolayca sunum hazırlayacakları platform sunar. PowerPoint’in kaydetme yeteneği ile sunum yapan kullanıcılar kendi cümleleri ile etkileyici ve ilgi çekici sunum yaparlar.

Microsoft PowerPoint uygulamasındaki kaydetme özelliklerini kullanmak için sunumun sağ üst bölümünde yer alan “Kaydet” butonuna tıklanır.

 

 

Şekilde de görüldüğü sunumun üst kısmında kaydetme ile ilgili araçların yer aldığı bir bölüm bulunur. Kullanıcılar sunum kaydı sırasında kullanacakları mikrofon ve kamera ayarları ile ilgili işlemleri bu bölümdeki araçlar ile yaparlar. Kırmızı yuvarlak simgeye tıklayarak geri sayıma başlanır ve sunum kaydına başlanır. Kaydetme yine buradaki simge ile sonlandırılır ve kayıt ile ilgili sürelere de üst bölümden erişilir.

 

 

Sunumu kaydetme özelliğine tıklandığında alt bölümde sunumda kullanılabilecek mürekkep ve lazer işaretçi ile ilgili ayarlar yer alır. Böylelikle kullanıcılar sunum kayıtlarını daha etkili yaparlar. Görüntüleme bölümünde sunum ile ilgili görüntüleme seçenekler yer alır. “Teleprompter” görünüm kaydetmedeki varsayılandaki görüntüleme seçeneğidir. Sunum sırasında aktarmak istenilen odak konuları notlar kısmına girilir ve kaydetme sırasında notların okunmasına böylelikle kullanıcılar aynı anda kameraya bakarken aynı zamanda notlarını da okuyabilir. Sunumlarına odaklanmalarına kolaylık sağlar. “Sunucu Görünümü” ise sunuma daha çok odaklanılan, ilerideki sunumun küçük resim şeklinde göründüğü, yan tarafta notların görüntülendiği seçenektir. “Slayt Görünümü” direkt sunulan slaytın gösterildiği, kullanıcıların direkt slayta odaklandığı herhangi nota ihtiyaç duymadığı seçenektir. Slayt içerisinde yeterli bilginin yer aldığı ve sunucunun bu bilgiler doğrultusunda sunumunu rahatça aktarabileceği seçenektir.

 

 

Kaydetme işlemi tamamlandıktan sonra kullanıcılar videoyu önizleme seçeneği ile izleyebilir ihtiyaç doğrultusunda yeniden kaydedebilir. Sunum kaydedildikten video olarak kaydedilebilir. Videoda sesler, slaytlar, açıklamalar, kamera görüntüleri yer alır. Aynı zamanda ihtiyaç durumunda slayt içeriğinde güncelleştirmeler yapılabilir. Bu durumda yeniden sunumu kaydetmek gerekmez. PowerPoint sunum OneDrive ya da SharePoint Online içerisinde yer alıyorsa videoda otomatik olarak aynı konuma kaydedilir. Böylelikle kullanıcılar videoyu kolayca paylaşabilir.

 

 

“Dışarı aktar” seçeneğine tıklandığında videonun adı girilir ve kaydedileceği lokasyon seçilir. “Videoyu Dışarı Aktarın” ile de dışa aktarma işlemi gerçekleştirilir.

 

 

“Dışarı Aktarmayı Özelleştirin” seçeneği dışa aktarılacak video ile ilgili video kalitesi, kaydedilmiş zamanlamalar ve anlatımların kullanılıp kullanılmayacağı ile ilgili ayarlar seçilir. Böylelikle sunumun kaydedildiği video ile ilgili özelleştirmeler yapılır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin