Microsoft Stream Videolarını Microsoft Forms Anket veya Form Sorularına Ekleme

Microsoft Stream Videolarını Microsoft Forms Anket veya Form Sorularına Ekleme

 

Microsoft Stream, firmalardaki kullanıcıların videolar yükleyebileceği, görüntüleyebileceği, paylaşabileceği kurumsal video hafızasıdır.Microsoft 365 içerisinde kullanıcılara sunulan bu özellik sayesinde kullanıcılar toplantılarını, sunumlarını, eğitimlerini ve diğer video kayıtlarını Microsoft Stream uygulamasına yükleyebilir, videoları beğenebilir, izlenme oranlarını görebilir ve yorumlar yapabilirler.

Microsoft Stream’e yüklenen video içeriklerinin kimlerin izleyebileceği yönetilebilir ve firmada ne kadar geniş alanlarda paylaşılacağı belirlenebilir. Kimlik yönetimi noktasında Azure Active Directory ile beraber çalışması ve sunulan özelliklerinde kullanımı sayesinde Bilgi Teknolojiler yöneticileri için güvenli platform sunar. Haliyle kullanıcılar birçok noktada video havuzu olarak Microsoft Stream uygulamasını güvenli şekilde kullanmaktadır.

Microsoft 365 hizmetlerinin en önemli özelliklerinden biri de birbirleri ile entegre çalışmalarıdır. Örneğin Microsoft Teams içerisinde Microsoft Stream’e ait özellikleri görüntüleyebilirsiniz. Bu entegrasyonlara Microsoft Stream videolarının Microsoft Forms form ya da anketlerindeki sorulara eklenmesi ile yeni özellik daha kullanıcılara sunulmuştur. Böylelikle Microsoft Forms içerisindeki soruları cevaplamadan önce Stream’deki kısa video izlenerek kullanıcılar ile etkileşimli platformlar sağlanır. Soruya dair hatırlatma amaçlı bir video, sorunun cevaplanması için izlenmesi gereken videolar gibi birçok senaryoda kullanılabilir.

Microsoft Form’da daha önce desteklenen YouTube URL’lerine ek olarak Stream video’larını eklemek için ilgili sorunun sağ tarafında yer alan “Medya ekle” seçeneğine tıklanır. “Medya ekle” başlığı altındaki “Video” seçeneği ile devam edilir.

 

 

“Video URL’si” başlığı altına ilgili URL tanımlanır. Bu bölümde eklenmek istenen Microsoft Stream videosunun URL’i girilir ve “Ekle” ile devam edilir.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere ilgili sorunun altında tanımlanan Stream videoları görüntülenir. Bu video yalnızca kuruluştaki yetki kullanıcılar tarafından izlenebilir. Microsoft Stream’deki beğenme ve izleme butonları gibi Microsoft Forms içerisinde video özellikleri Microsoft Forms içerisinde de kullanılır.

 

 

Microsoft Forms içerisindeki “Önizleme” seçeneğine tıklandığında kullanıcıların eklenen videoları Microsoft Forms içerisindeki soruda nasıl görüntüleneceği kontrol edilebilir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin