Ana Sayfa Genel Microsoft Str...

Microsoft Stream’de Ekran Kaydı Oluşturma

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Microsoft Stream’de Ekran Kaydı Oluşturma

 

Microsoft Stream’de ekran kaydı oluşturmak için aşağıdaki adımlar uygulanır:

 • Microsoft 365 portalında Microsoft Stream açılır.
 • Microsoft Stream portalında “Oluştur” seçeneği altındaki “Kayıt ekranı” seçeneğine tıklanır.
 • “Ekranınızı kaydedin” bölümünde kamera ve mikrofon ayarlarını yapılır. Gerekli ayarları yaptıktan sonra kaydı başlat simgesine tıklanır.
 • “Ekranınızı paylaşın” başlığı altından paylaşmak istenilen içerik seçilir. “Ekranınızın Tamamı” bölümünden paylaşılacak ekran seçilir. “Uygulama Penceresi” bölümünden ilgili uygulamayı, “Chrome Sekmesi” bölümünde Chrome web tarayıcısında portal açıldığı için açık olan Chrome sekmeleri paylaşılabilir. Ekranınızı kaydetmek için Windows 10 veya macOS’ta en son Microsoft Edge veya Google Chrome’u kullanılması gerekir. Paylaşılmak istenilen içerik seçildikten sonra “Paylaş” seçeneği ile devam edilir.
 • Ekranı kaydetme işlemine geri sayımdan sonra başlanır. Ekran kaydederken ekranın altında paylaşımın durdurulabileceği ve gizleneceği seçenekler görüntülenir.
 • İlgili ekran kaydını alırken ya da tamamladıktan sonra durdurulabilir. Duraklatılan kayıt işlemine sonradan devam edilebilir. Kayıt tamamlandıktan sonra “İleri” seçeneği ile devam edilir.
 • “Kaydı gözden geçir” bölümünde alınan ekran kaydı görüntülenir. Ekran kaydı indirilebilir ya da “Pencere içinde pencere” şeklinde görüntülenebilir. “Yeniden Kaydet” seçeneği ile yeni ekran kaydı alınabilir. “Stream’e Yükle” seçeneği ile ekran kaydı alınan videonun Stream’e yükleme işlemine başlanır.
 • “Stream’e Yükle” bölümünde “Ad” başlığı altında ekran kaydına isim, “Açıklama” başlığı altında ekran kaydına açıklama, “Video dili” başlığı altında ekran kaydının video dili ve kullanıcıların şirketindeki herkesin bu videoyu görüntüleyip ile ilgili izinler ayarlanır.. Video taslak olarak kaydedilebilir. “Yayınla” seçeneği ile video Stream’de yayınlanır.
 • “Stream’e Yükle” bölümünde videonun yayınlandığı ile ilgili bilgi metni görüntülenir. “Videoya git” seçeneği ile Stream’de yayınlanan videoya erişim sağlanır.
 • Videonun boyutuna göre video işlemenme süresi değişiklik gösterilecektir. Stream arayüzünde video işleme tamamlanmadığında videonun işlendiğine dair bilgi görüntülenir. Birkaç dakika bekledikten sonra işlem işlemi tamamlanır ve video görüntülenir.
 • “Video ayrıntılarını güncelleştir” seçeneği ile videoya dair ayarları değiştirilebilir.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar