Microsoft Teams ile Ekiplerin Arşivlenmesi ve Geri Yüklenmesi

Microsoft Teams kullanıcıların ekip çalışması için gerekli araçları merkezi olarak erişim sağladıkları aynı zamanda iletişim kurdukları günlük iş hayatlarında aktif kullandıkları bulut teknolojisidir. Kullanıcılar ekipler oluşturarak, ekip bazlı iletişim, depolama alanı ve ortak kullanılan uygulamalara tek arayüzden erişim sağlar. Böylelikle kullanıcılar aktif olarak proje, departman bazlı gibi takım çalışması içerisinde çalıştıkları durumda ekipler oluşturur, ekiplere aktif kullandıkları uygulamaları sekme olarak ekler, isterlerse konu bazlı alt başlıklar oluşturmak için kanallar açabilir ve her kanalda kendilerine göre özelleştirmeler yapabilirler. Kullanıcılar Microsoft Teams uygulamasını ekip olarak aktif kullanmanın yanı sıra kimi zaman kullanılmayan ekipleri de arşivlemek isteyebilirler. Böylelikle arşivlenen ekiplere ait konuşmalara ve dosyalara salt okunur erişim sağlanır. Gerekli olduğu durumda ise arşivlenen ekibi geri yükleyebilir. İhtiyaç olması durumunda arşivlenen ekipteki verilere erişim sağlanabilir hatta favori olarak da eklenebilir.

Şekilde de görüldüğü üzere Microsoft Teams uygulamasındaki “Ekipler” başlığının altında    işaretinde yer alan “Ekipleri yönet” bölümünde listelenen ekiplerden ilgili ekibin yanındaki “…”e tıklanır ve ayarlar listelenir. “Ekibi arşivle” seçeneği ile ilgili ekibin arşivleme işlemi yapılır.

 

 

İlgili ekibin arşivlenmesi ile konuşmalar ve dosyalar salt okunur olarak saklanır. Ekip etkinlikleri pasifleşir, ekip üyelerinde güncelleştirmeler yapılabilir. Arşivleme işlemi sırasında ekiplere ait SharePoint sitesi istenirse ekip üyelerinin salt okunur olarak erişimleri sağlanır. “SharePoint sitesini ekip üyeleri için salt okunur yapın” seçeneği ile ilgili işlem yapılabilir. Gerekli ayarların yapılmasının ardından “Arşivle” seçeneği ile devam edilir.

 

 

İlgili ekibin arşivlenmesinin ardından “Ekipleri yönet” bölümündeki “Arşivlenmiş” başlığı altından arşivlenen ekip görüntülenir.

 

 

İlgili ekip arşivlendikten sonra tüm ekip etkinliği dondurulur. Kullanıcılar yeni konuşmalar başlatamaz veya bir kanaldaki yayınlara cevap veremez, kanal ekleyemez veya kaldıramaz, ekip ayarlarını düzenleyemez veya uygulama ekleyemez. Ekip sahibi ekibe üye ekleyebilir, kaldırabilir, üyelerin rollerini güncelleyebilir ve silebilir veya ekibi geri yükleyebilir. Arşivlenen ekibe tıklanıldığında şekilde de görüldüğü üzere konuşma bölümü pasif hale gelir ve ekibin arşivlenmesi ile ilgili uyarı görüntülenir. Arşivlenen ekiplerde değişiklik yapılamayacağına dair bilgilendirme yer alır.

 

 

 

Arşivlenen ekipler ihtiyaç duyulduğu durumlarda geri yüklenebilir. Geri yükleme ile kullanıcılar ekiplerin özelliklerini aktif kullanabilir. Arşivlenen ekibin üzerine gelinir “…” simgesine tıklanarak ayarlar listelenir. Ayarlar bölümünde “Ekibi geri yükle” seçeneği ile devam edilir.

 

 

 

Arşivlenen ekibin geri yüklenmesinin ardından ayarlar yeniden kullanıcılara sunulur. Böylelikle kullanıcılar ekibe dair özellikleri aktif kullanır.

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin