Microsoft Teams Toplantılarında Excel Live

Microsoft Teams Toplantılarında Excel Live

 

Çevrimiçi toplantılar günümüz hibrit iş hayatının dijital dönüşümünde kullanıcıların birebir görüşmelerinde, ekip toplantılarında kullandığı teknoloji olup, Microsoft 365 Teams ile kullanıcılara sesli ve görüntülü konferanslar düzenleyebilecekleri, toplantıda not alabilecekleri, ekran ve sunum paylaşımı yapabilecekleri, toplantıyı kaydedebilecekleri ve anlık mesajlaşma gibi birçok iş verimliliğini arttıracak platform sunar. Microsoft bu noktada kullanıcı ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak günden güne bu teknolojileri geliştirir ve yeni özellikleri kullanıcılara sunar. Microsoft Teams çevrimiçi toplantılarının önemli parçası olan sunumlar konusunda birçok özellik kullanıcılara sunulur. Excel tablolarında çalışma  deneyimini dahil olan herkes için daha sürükleyici ve üretken hale getiren Excel Live Teams toplantılarının en önemli özelliklerinden biridir. Teams çevrimiçi toplantılarında Excel Live ile ilgili Excel dosyasında artık tek taraflı çalışma yerine toplantıya katılan kullanıcıların gerçek zamanlı ilgili dosyasında çalışmasını sağlar. Masaüstü ve web Teams kullanılarak kullanıcılarla ilgili Excel dosyası paylaşılarak ilgili dosyada işbirliği içerisinde çalışılabilir. Toplantıya mobil cihazdan katılım sağlayan kullanıcılar takip edebilir, Teams’den doğrudan düzenleme yapamaz.  Mobil cihazdan düzenlemek isteyen kullanıcılar, toplantı penceresinden “Düzenle” seçeneğine tıklayarak Excel dosyasında açmalıdır. Excel dosyasını Excel Live ile sunmak için Teams toplantısında tam paylaşım iznine ihtiyaç vardır.

Teams toplantılarında Excel Live özelliği için ilgili toplantıda “Paylaş” seçeneğine tıklanır. İlgili Excel dosyası “Excel Live” başlığı altından, “OneDrive gözat” veya “Bilgisayarıma gözat” seçenekleri ile seçilmelidir.

 

 

Teams çevrimiçi toplantısında işbirliği içerisinde çalışılacak Excel dosyası seçilir.

 

 

Teams toplantısındaki diğer katılımcılarla çalışma için ilgili Excel dosyasına erişme ve düzenleme izni verilmelidir. Şekildeki arayüzde “Paylaş” seçeneği ile katılımcıların Excel dosyasına erişebilir.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere Teams toplantısında Excel Live özelliği kullanılarak sunulan Excel dosyasında kullanıcılar aynı anda çalışabilmekte aynı zamanda toplantılarını yapabilmektedir. Böylelikle interaktif toplantılar yapılırken işbirliği içerisinde üretkenlik de artacaktır.

 

 

Teams toplantısında sunulan Excel dosyasının yetkileri kontrol edildiğinde ilgili dosyanın paylaşıldığı ve katılımcılara gerekli yetkilerin atandığı gözlemlenir.

 

 

Katılımcılarda OneDrive içerisindeki “Paylaşılan” bölümündeki “Sizinle paylaşılan” başlığı altında ilgili dosyayı görüntüler.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin