Microsoft Teams Toplantılarında Soru-Cevap (Q&A) Özelliği

Microsoft Teams Toplantılarında Soru-Cevap (Q&A) Özelliği

 

Günümüz iş hayatında ve koşullarında teknolojinin yeri çok önemlidir. Lokasyon fark etmeksizin verimlilik, iş birliği ve erişilebilirlik dijitalleşen dünyada kritik konulardan biridir. Microsoft 365 sunduğu hizmetlerle kullanıcılara dijital dönüşümlerinde destek olmaktadır.

Microsoft Teams, dijitalleşen dünyada yerini almış ve kullanıcıların iletişim ve iş birliği içerisinde çalışmasını, sunduğu özelliklerle ekiplerin tek arayüzden iş hayatlarını sürdürmelerine, uçtan uca çevrimiçi toplantı deneyimi yaşamalarına olanak sağlayan merkezi çalışma platformudur. Sunduğu bu ve buna benzer birçok özellik ile günümüzde iş hayatında birçok firmanın tercih ettiği önemli uygulamalardan birisidir.

Microsoft Teams’in en önemli özelliklerinden biri çevrimiçi toplantılardır. Kullanıcılar çevrimiçi toplantılar ile anlık toplantılar düzenleyebilir ve bu toplantıların sunduğu özelliklerle interaktif verimli toplantılar yaparlar. Günden güne gelişen özellikleri ile Microsoft Teams, kullanıcılara Teams toplantılarında kullanabilecekleri Soru-Cevap (Q&A) özelliğini sunmaktadır. Soru-Cevap özelliği sayesinde kullanıcılar toplantıya katılan kullanıcılardan gelen soruları yönetebilir. Soru-Cevap özelliği ile kullanıcılar uçtan uca gerçek zamanlı toplantı sırasında gelen soruları yanıtlayabilir, Soru-Cevap ayarları ile düzenleyiciler ayarlayabilir, anonim gönderiler ve daha fazla özellikleri etkinleştirilebilir. Soru- Cevap bölümünde soru akışı söz konusudur. Sorularda denetleme etkinleştirildi ise, katılımcılar soru gönderdiğinde öncelikle sorunun alındığında dair bilgi girilecek ve moderatör onaylandığında ilgili soru yayınlanır.

Microsoft Teams toplantılarından Soru-Cevap (Q&A) özelliği  yetkili kullanıcı ile Teams uygulamasının içerisindeki takvim içerisinde yer alan toplantıya tıklandığında “Meeting Options” bölümünden ya da Teams toplantısına giriş yaptıktan sonra “Toplantı seçenekleri” bölümünden etkinleştirilebilir.

 

 

 

Teams toplantısına katılım sağlandıktan sonra yetkisi olan kullanıcı tarafından “Toplantı seçenekleri” ayarlanabilir. Toplantı seçenekleri bölümünde “S&C’i etkinleştir” seçeneğine tıklanarak ilgili özellik etkinleştirilir.

 

 

Soru-Cevap özelliği etkinleştirildikten sonra Teams toplantısının üst bölümünde “S&C” adında başlık görüntülenir. S&C’ye tıklandığında soru sorulabilen ve ayarların yapılabildiği arayüz görüntülenir.

 

 

İlgili simgeye tıklandığında Soru-Cevap ayarları görüntülenir. Katılımcıların yeni soru sorma, konuşmaları yanıtlama, anonim olarak soru ya da tartışma gönderme gibi izinleri bu arayüzden ayarlanır. Bu arayüzden aynı zamanda düzenleyeciler ile ilgili ayarlar yapılandırılır.

 

 

Soru sormak için şekilde de görüldüğü üzere “1” numaralı bölüme iletilmek istenilen soru yazılabilir. Aynı zamanda “2” numaralı bölümden de soru sorulabilir ya da tartışma başlatılabilir.

 

 

Soru sormak için “Soru sorun” bölümüne ilgili soru girilir. Soru sorulan arayüzün alt kısmında soru sorarken kullanılabilen araçlar yer alır. İlgili soru hazırlandıktan sonra “Gönder” seçeneği ile soru iletilir.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere ilgili soru arayüzde görüntülenecektir. Teams katılımcıları yetkileri doğrultusunda soruları yanıtlayabilir.

 

 

İlgili simgeden ilgili soru yanıtlanabilir. Şekilde de görüldüğü üzere sorular yanıtlanırken yazı biçimlendirme araçları kullanılabilir. “Gönder” seçeneği ile ilgili soruya yanıt verilir.

 

 

Sorulara girilen yanıtlar ile ilgili emojiler kullanılabilir. Yanıtlara yorumlar girilebilir. Aynı zamanda en iyi yanıtlarda seçilebilir. Sorulara birden fazla yanıt girilebilir.

 

 

Sorulara verilen yanıtlar şekildeki gibi görüntülenir.

 

 

Soru sorulabilindiği gibi tartışmalarda başlatılabilir. Bunun için ilgili simgeye tıklanarak “Tartışma başlatın” seçeneği ile ilerlenir.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere tartışma konusu ilgili alana yazılır. Aynı zamanda yazım biçimlendirme araçları ile tartışma ile ilgili metin düzenlenebilir. Tartışma konusu yazıldıktan sonra “Gönder” seçeneği ile tartışma konusu gönderilir.

 

 

Girilen tartışma konusu ile ilgili yorumlar girilir. İlgili simgeye tıklanır ve tartışma konusu ile ilgili kullanıcılar yorumlarını girebilir.

 

 

Tartışma konularına göre yanıtları şekildeki gibi düzen içerisinde görüntülenir.  Tartışma yorumlarına emojilerle düşünceler belirtilebileceği gibi ilgili tartışma konularına da yanıtlar yazılabilir.

 

 

Soru-Cevap özelliği Teams toplantılarında interaktif soru ve yanıtları takip etme ve yönetme konusunda kolaylık sağlamanın yanı sıra, Teams uygulamasının içerisindeki takvimde yer alan Teams toplantısına tıklandığında S&C sekmesinde ilgili toplantıdaki sorular, tartışmalar, sorulara ya da tartışmalara girilen yorumlar, yanıtlar yer alır. Toplantı sonrasında da buradan ilgili bilgilere erişim sağlanır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin