Microsoft Teams Toplantılarında Sunum Modu

Microsoft Teams Toplantılarında Sunum Modu

 

Dijitalleşen dünyada çalışma disiplinleri ve çalışma koşullarının da teknolojiler ile değişim gösterdiği yadsınamaz. Teknolojiler ile kullanıcılar her yerden çalışma imkanına sahip olmanın yanı sıra, ekip olarak işbirliği içerisinde verimli çalışma platformlarında günlük işlerini yapabilmektedir.

Microsoft Teams kullanıcılara iletişim kurabilecekleri kanalları sunmanın yanı sıra, kullanıcıların ekip olarak işbirliği içerisinde çalışmalarını, görüntülü ve sesli görüşmeler yapabilmelerini, merkezi olarak dokümanlara, belgelere erişimlerini, kullandıkları farklı uygulamaları entegre ederek tek noktadan erişim sağlamalarını gibi birçok özellik sağlar.
Toplantılar kullanıcıların iş hayatlarında olmazsa olmazlardan olup, günümüz koşullarında kullanıcılar daha çok çevrimiçi toplantılar ile internetin olduğu her yerden toplantılar yapabilmektedir. Microsoft Teams, kullanıcılara görüntülü ya da sesli görüşebilecekleri, sunum yapabilecekleri, beyaz tahta ile fikir alışverişi yapabilecekleri, notlar alabilecekleri, yazışabilecekleri, toplantıda tepkilerini paylaşabilecekleri, tartışma odaları oluşturabilecekleri, toplantıları kaydedebilecekleri ve buna benzer birçok özellik ile uçtan uca toplantı deneyimi sunar. Microsoft Teams toplantılarının iş hayatında kullanımının günden güne arttığı ve sunulan özelliklerin geliştirildiği ya da yeni özellikler ile daha verimli toplantılar yapılmasına olanak sağlanır.

Microsoft Teams sunum modu, kullanıcılara sunum yaparken etkileşimli olarak sunum yapan kişiyi görmelerini ve kullanıcıların daha fazla odaklanmasına ve daha iyi bir toplantı deneyimi yaşamalarına olanak sağlar. Sunum modundaki seçeneklerle kullanıcılar sunum yapan kişiyi sunum ekranında görüntüleyebilecek bu da sunucunun sadece anlatan rolden çıkıp, beden dilini kullanarak sunumlarını daha interaktif ve etkileşimli yapmalarına olanak sağlar. Bu özellik ile sadece bilgi aktarımı yapılan sunumlardan çok daha katılımcılara rehberlik eden ve bunu görsel olarak destekleyen sunumlar yapılacaktır. Bir Teams toplantısında yalnızca ekran ya da bir pencere paylaşmanın yanı sıra sunum modundaki “Arka Plan İçeriği”, “Yan yana” veya “Muhabir” seçenekleri ile sunum yapan kişiyi sunumun bir parçası haline getirerek daha ilgi çekici sunumlar yapılır. Teams toplantılarındaki sunum modu yalnızca Teams masaüstü uygulamasında kullanılmaktadır.

Microsoft Teams toplantılarında sunum modunun kullanılması için öncelikle toplantı başlatılır. Toplantının sağ üst bölümünde yer alan “İçeriği paylaş” simgesine tıklanır. “Sunum modu” başlığı altında kullanılacak sunum seçenekleri yer alır. Burada “Sadece İçerik”, “Arka Plan İçeriği”, “Yan yana” ve “Muhabir” seçenekleri yer alır. Her seçeneğin kendine özel sunucu ve içerik görünümü vardır.

 

 

Sunum modu altındaki “Özelleştir” seçeneği ile sunumdaki arka plan özelleştirilebilir.

 

 

Sunum modu seçildikten sonra sunum yapılacak ekran ya da pencere seçilir.

 

 

Şekilde sunum modu “Arka Plan İçeriği” seçilen ve bir PowerPoint sunusu görüntüleniyor. “Arka Plan İçeriği”nde sunum arka planda sunucu ise ön plandadır. Sunum yapılırken aynı zamanda sunucuyu görüntülemek ve anlatılmak istenen konu vücut dili ile daha interaktif aktarılabilir.

 

 

Şekilde sunum modu “Muhabir” seçilen ve PowerPoint sunusu görüntüleniyor. “Muhabir” seçeneğinde arka plan görüntüsü, sunum ve sunucu görüntülenir. Muhabir modu, içeriği bir haber hikayesi gibi omzunuzun üzerine görsel bir yardımcı olarak yerleştirir. Sunum modunda “Yan yana” seçildiğinde ise sunum ve sunucu yanyana görüntülenir. Buradaki sunum seçenekleri ihtiyaca göre kullanıcıların daha ilgi seçici ve etkileşimli sunumlar yapmalarına olanak sağlar.

 

 

Sunum başlatıldığında ekranın üst kısmında sunucu araç çubuğu görüntülenir. Araç çubuğundan kullanıcılar sunum modlarını değiştirebilir, kontrolü başkalarına verebilir ve bilgisayar sesi dahil edilebilir. Sunum modu seçenekleri ile izleyiciler sunucu ve içerik arasında herhangi seçim yapmadan, el hareketleri ve yüz ipuçlarıyla katılımcıların dikkatini yönetebilir ve daha verimli toplantılar düzenleyebilir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin