Microsoft Teams Toplantılarının Katılım Raporu

249
Microsoft Teams Toplantılarının Katılım Raporu

 

Son zamanlarda yaşanılan salgın nedeni ile firmalar ve çalışma şartları büyük değişim göstermiş ve çevrimiçi çalışma insanların hayat rutinleri içerisinde yerini almıştır. Dijital çalışma alışkanlıklarının en önemli parçalarından biri de çevrimiçi toplantılardır. Kullanıcılar her yerden her an toplantılara katılım sağlayabilmekte ve gelişen teknolojiler ile iş yerlerindeki toplantı deneyimini yaşayabilmektedir.

Microsoft Teams’de çevrimiçi toplantılar noktasında kullanıcılara uçtan uca çözüm sunmaktadır. Günden güne gelişen ve sunulan özelliklerle de kullanıcıların iş hayatlarında vazgeçemedikleri ve en çok zaman geçirdikleri teknolojilerden biri olmuştur. Microsoft Teams sohbet, ekran paylaşımı, ekip olarak çalışma platformu, dosyalara erişim ve beraber çalışma imkânı, farklı uygulamalara tek arayüzden erişim gibi birçok özelliği kullanıcılara sunar. Aynı zamanda Teams çevrimiçi toplantılarında ekran paylaşımı, sunum paylaşımı, beyaz tahta, yazışma, el kaldırma, kayıt alma, lobide bekletme, toplantı notlarının alınması ve buna benzer birçok özellik ile kullanıcılara fiziksel toplantılarda yaşadıkları deneyimi yaşatma ve verimli toplantılar geçirme olanağı sunar. Microsoft Teams toplantılarındaki katılım durumunu gözlemlemek adına toplantı sırasında katılım raporu alınabildiği gibi, toplantı sonrasında da katılım raporuna erişim sağlanır. Buradaki raporda toplantıdaki kişiler ve katılıp ayırdıkları zaman görüntülenir. Toplantı sonrasındaki bu rapora toplantıyı düzenleyenler erişebilir. Teams yöneticilerinin toplantı düzenleyen kullanıcıların katılım raporunun indirilmesi ile ilgili toplantı ilkelerinden izin vermesi gerekir. Bu ayar kullanıcı bazlı bir ayardır. Katılım raporunun indirilmesi ile ilgili toplantı ilkesinin ayarlarına dair detaylar ilgili linkte yer alır.

Teams toplantısı sırasında katılım raporuna erişmek “Katılımcı göster” bölümündeki “Katılımcılar” bölümündeki “…”ya tıklayıp “Katılımcı listesini indir” seçeneğine tıklanır.

 

 

Katılım raporu .CSV dosyası olarak indirilecektir ve içerisinde katılımcı adı, kullanıcı eylemi ve zaman damgası yer alır. Büyük toplantılarda rapor yalnızca katılımcı listesini gösterecektir.

 

 

Teams toplantı sonrasında da katılım raporuna farklı birkaç noktadan erişim sağlanır. Bunlardan birisi Teams takviminden ilgili toplantı açılır ve “Katılım” sekmesine tıklanır. Burada toplantı ile ilgili özet bilgiler ve katılımcıların toplantıya katılımları ile ilgili bilgiler yer alır. “Katılım” sekmesinde toplantıya katılanların sayısı, toplantının başlangıç ve bitiş tarihi, toplantı süresi, ortalama karılım süresi bilgileri yer alır. Aynı zamanda katılımcıların süresi, katılma zamanı, ayrılma zamanı gibi detaylara da bu arayüzden erişim sağlanır.

 

 

Yinelenen toplantılar için ise tarihin bilgisinin yer aldığı açılır listeden ilgili zaman seçilir ve o tarihteki katılım raporları ile ilgili bilgiler görüntülenir.

 

 

Toplantı sonrasında katılım raporuna aynı zamanda “Ayrıntılar” bölümünden erişilebilir. Toplantının “Ayrıntılar” sekmesindeki “Katılım”a tıklanarak ilgili rapor indirilir.

 

 

Burada indirilen .CSV dosyasıdır ve içerisinde toplantının “Katılım” sekmesinde yer alan toplantı ile ilgili özet bilgiler ve katılımcı listesi ile ilgili bilgiler yer alır.

 

 

Toplantı bittikten sonra katılım raporuna erişmenin diğer bir yolu da toplantıdan yaklaşık 5 dakika sonra toplantının “Sohbet” sekmesinde “Katılım raporu” kutucuğu görüntülenir. İlgili katılım raporu indirilir ve kullanıcılar toplantı özetinin ve katılımcıların toplantıya katılımları ile ilgili detaylara erişim sağlar. Yinelenen toplantılar için ise her toplantıdan sonra ilgili toplantıya dair katılım raporları oluşur.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin