Microsoft Teams’de Ekip Şablonu

225

Microsoft Teams, işbirliği noktasında kullanıcılara uçtan uca çözümler sunan, iletişimi, beraber çalışma araçlarını ve farklı uygulamaların entegre edildiği merkezi çatı uygulamadır. Kullanıcılar Microsoft Teams olarak ekip olarak çalışabilmekte ve merkezi olarak uygulamalarına erişebilmekte, video konferanslar, aramalar, yazışmalar yapabilir, takvim ve depolama alanlarına erişim sağlayabilir.

Kullanıcılar iş hayatlarında ekip çalışmaları ile verimlilik ve üretkenliğin artmasını sağlar. Ekip olarak iletişim sağlama, dosyalara ortak nokta depolama ve beraber çalışma, Power BI ile hazırlanan raporlarına erişme, ekip olarak görev yönetimi yapma gibi araçlara tek noktadan erişim sağlamanın kolaylığını Microsoft Teams uygulaması ile sağlar. Ekip oluşturmanın yanı sıra, her ekip için farklı sekmelerin eklenmesi, kanalların oluşturulması, üyelerin eklenmesi kısaca özelleştirmelerin yapılması mümkündür. Haliyle kullanıcılar ekip oluştururken uçtan uca ekibe dair özelleştirmeler yapabilirler.

Microsoft Teams şablonları ile artık kullanıcılar mevcut ekipleri şablon olarak kullanabilir, mevcut ekip şablonundaki ayarların yeni oluşturulan ekibe aktarılmasını sağlar. Haliyle kullanıcılar yaptıkları ayarları yeni oluşturdukları ekiplerde de kullanabilir. Haliyle belirli standartlarda bir ekip oluşturulup, bu standart ekipten de yeni ekiplerin oluşturulması özellikle artık çok daha kolay yapılandırılabilecektir.

Microsoft Teams’de şablon ekip ve özelliklerini kullanmak için yeni ekip oluşturma adımı ile ilerlenir. “Ekip oluşturma” adımı ile ilerlendiğinde, şekilde de görüldüğü üzere “Mevcut bir ekibin şablon olarak kullanarak ekip oluşturun” seçeneği görüntülenecektir. Bu seçenek ile mevcutta kullanılan ekipler şablon olarak kullanılabilecektir.

 

 

Şekildeki arayüzde kullanıcılara sahibi ve üye olarak eklendikleri ekipler listelenecektir. Kullanıcılar şablon olarak kullanmak istediği ekibi buradan seçerek ilgili ekibin ayarlarının yeni ekibe de aktarılmasını sağlar. İlgili ekibin seçilmesinin ardından “Ekibi seç” ile devam edilir.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere şablonu baz alarak oluşturulan ekibe dair bilgiler buradaki arayüzde girilir. Yeni ekibin adı belirlenir, açıklama bilgisi girilir ve gizlilik durumu seçilir. Bunun dışında şablon olarak kullanılan ekibin hangi özelliklerinin yeni ekibe aktarılacağına seçimler yapılır. Şablonun kanallar, sekmeler, ekip ayarları, uygulamalar ve üyeler ile ilgili ayarları yeni oluşturulan ekibe aktarılabilir. Kullanıcılar şablonda yer alan ve yeni ekipte de olması gerektiğini düşündüğü özellikleri buradan seçer. “Oluştur” seçeneği ile devam edilir.

 

 

Şekildeki arayüzde kullanıcılar şablonda yer alan ekip üyelerinin yanı sıra yeni üyeler de ekleyebilir. Böylelikle ekip üyelerinde değişiklikler buradaki arayüzden yapılır ya da istenirse bu adım atlanabilir.

 

 

Yeni ekibin oluşturulmasının ardından, şablon olarak kullanılan ekip ayarlarının yeni ekipte de yer aldığı gözlemlenir. Kullanıcılar isterlerse buradaki ayarlarda değişiklikler yapabilir. Bu özellik sayesinde artık ekipleri özelleştirmek daha kısa ve kolay olacaktır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin