Microsoft Teams’deki Planner Görev Atamalarının Bildirimleri

260
Microsoft Teams’deki Planner Görev Atamalarının Bildirimleri

 

İş hayatında ekip çalışması, iletişim, birlikte çalışma platformları ve bu platformlara uygun araçların kullanımı önemli yer tutar. Bu noktada Microsoft 365 kullanıcılara Microsoft Teams, Planner, To Do, Sharepoint, Outlook, Onedrive vb. birçok hizmet sunar. Bu hizmetlerin her biri kullanıcılara ayrı ayrı özellikler sunarken, birbirleri arasında entegrasyonlar ile de hizmetlerin beraber çalışabilirliği sağlanır.

Microsoft Teams bilindiği üzere ekip çalışmaları için tasarlanmış merkezi uygulamadır. Ekiplerin ve kullanıcıların daha etkili iletişim kurmasını, toplantılar ya da sohbetler yapabilmesini, birlikte çalışmasını ve çalışma alanlarının özelleştirilmesi gibi birçok yetenek ile kullanıcıların iş hayatlarında yerini almıştır. Microsoft 365’in diğer hizmetleri ile de beraber çalışarak kullanıcılara sunulan hizmetlere tek yerden erişim sağlama olanağı sunmuştur. Günden güne Microsoft Teams ile diğer Microsoft 365 hizmetleri arasındaki entegrasyonlarda artmakta ve artmaya da devam edecektir. Bu entegrasyonlardan biri de Planner’daki görev tanımlamalarının Microsoft Teams’te bildirim alarak kullanılmasıdır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar iş hayatlarında aktif kullandıkları Microsoft Teams uygulamasını kapatmadan, Microsoft Teams ekipler sekmesinde yer alan Microsoft Planner’da atanan yeni görevlere dair detayların yer aldığı bildirimleri görüntüler. Office 365 Enterprise veya Office 365 Education aboneliklerine sahip kullanıcılar ekiplerde yer alan Planner’daki görevlere dair bildirimleri alırlar. Microsoft Teams’deki “Etkinlik” bölümünün “Akış” bölümünde ve “Sohbet” bölümünde bu bildirimler görüntülenir.

Microsoft Planner’da bildirim ile ilgili ayarlar şekildeki gibidir. “Birisi bana bir görev atadığında (E-posta, Teams ve mobil bildirim)” seçeneğinin seçilmesi ile kullanıcıya bir görev atandığında e-posta, Teams ve mobil bildirim alınır. Görüldüğü üzere bu özellik aslında hali hazırda kullanılan mobil bildirim ve e-posta bildirimleri ile beraber kullanılmaktadır. Bir nevi varolan bildirim özelliklerine Microsoft Teams bildiriminin de eklenmesidir.

 

 

Şekildeki örnekte “IT Planner” Teams “Ekipler” bölümünde yer alan bir plandır. Bu plan üzerinde bir görev ataması kullanıcıya örnekteki gibi tanımlanmıştır.

 

 

Tanımlanan bu göreve dair Microsoft Teams’de kullanıcıya bildirim şekildeki gibi iletilmiştir. İlgili bildirime “Etkinlik” ve “Sohbet” bölümünden erişim sağlanır. Bildirimde görev ile ilgili görev başlığı, kimin görev ataması yaptığı, görevin hangi plana ait olduğu ve istenirse “Görev Aç” ile göreve ait detayların görüntüleneceği bilgiler yer alır. Görev nereden atanırsa atansın (Planner mobil uygulaması, web’deki Planner (görevler.office.com) veya SharePoint web bölümü gibi) Microsoft Teams üzerinden bildirim alınır.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin