Microsoft Teams’deki Standart Kanallara Moderatör Ekleme

Microsoft Teams’deki Standart Kanallara Moderatör Ekleme

 

Günümüz iş hayatında ekip olarak iş birliği içerisinde çalışmak ve verimlilik en önemli konular haline gelmiştir. Bu noktada teknoloji devleri çeşitli teknolojiler sunar ve güncel teknolojiler ile dijital dönüşüm yolculuğunda firmaları destekler.

Microsoft 365 servisleri arasında yer alan Microsoft Teams, sohbet etme, arama veya görüntülü görüşme, çevrimiçi toplantılar yapma, ekip olarak görüşme, belgeleri depolama ve ekip olarak işbirliği içerisinde belgelerde çalışma, farklı uygulamaları ekiplere entegre ederek tek arayüzden erişim sağlama, OneDrive gibi depolama alanlarındaki belgelere erişme, takvimleri ile ilgili fonksiyonları kullanma varsa farklı uygulamalara bağlanma gibi birçok özelliği tek bir arayüzden merkezi olarak erişimini sağlar. Kullanıcıların günlük iş hayatlarındaki iletişim, belge yönetimi, işbirliği gibi ihtiyaçları olan fonksiyonlara Teams üzerinden erişim sağlar.

Microsoft Teams içerisinde “Ekipler” sekmesi ekip olarak gerekli olan fonksiyonları içeren çalışma alanıdır. Kullanıcılar proje, departman bazlı ve buna benzer işlerde ekip olarak görüşmeler yapabilir, belgelerini yönetebilir, görevleri takip edebilir varsa farklı uygulamaları ekiplerin içerisine entegre edebilirler. Ekiplerin içerisinde ise kanallar yer alır. Her kanal ekiplerin farklı konular, projelerin konuşulduğu yani ekiplerin alt başlıkları için oluşturulan çalışma alanlarıdır. Örneğin X projesi için bir ekip oluşturulup, X projesinin satış konuları X ekibinin satış kanalında, X projesinin teknik işlerinin konuları X projesinin teknik işler kanalında görüşülebilir. Böylelikle her konun çalışma alanı da ayrı olacaktır. Kanallar oluştururken gizlilik başlığı altında “Standart” yani ekipteki herkesin erişiminin olduğu veya “Özel” yani ekipteki belirli kişilerin erişimi olan kanal türleri yer alır.

Microsoft Teams içerisindeki ekip sahipleri standart kanallarda yeni gönderilerin kimlerin başlatacağını ve kanaldaki gönderileri kimlerin yanıt vereceğini denetlemek isteyebilirler. Bu noktada ekip sahipleri ekip üyelerini moderatör olarak ekleyebilir ve belirli ekip üyelerine kanaldaki bilgi paylaşımı ile ilgili kontrol yetkisi sağlar. Kanal yönetimi açıldığında moderatörler eklenebilir. Varsayılanda ekip sahipleri kanal moderatörüdür ve kaldırılamaz. Standart kanala moderatör olarak eklenen kullanıcılar kanalda yalnızca gönderi başlatabilir. Moderatör özelliği bir nevi ekiplerdeki belirli kişilerin kanallardaki bilgi paylaşımını ve belirli izinleri yönetmesine olanak sağlayan bir özelliktir. Böylelikle ekip sahipleri tüm kanalları uçtan uca yönetmesinin yanı sıra belirli kanallara belirli moderatörler atayarak ilgili kanaldaki içeriklerle ilgili sorumlulukları ekipteki belirli kullanıcılara tanımlar. Örneğin bir projedeki raporlamaların konuşulduğu bir kanalda raporlar ile ilgili bilgilerin belirli kullanıcılar tarafından paylaşılması gerektiği durumlarda moderatörler eklenebilir. Moderatör özelliği standart kanallarda kullanılan bir özelliktir. Özel ve genel kanallarda kullanılmaz.

Standart kanala moderatör eklemek için ilgili kanalda “…”ya tıklanır ve “Kanalı yönet”e tıklanır. “Kanal ayarları” bölümündeki “İzinler” başlığı altından öncelikle “Kanal yönetimi” açılır. “Moderatör kimlerdir?” bölümündeki “Yönet”e tıklanarak moderatör kullanıcılar eklenebilir ya da çıkarılabilir. Yalnızca moderatörlerin yeni gönderi paylaşacağı buradaki ayarlarda da görüntülenir. Ekip sahibi isterse ekip üyesi izinlerini de bu arayüzden düzenleyebilir.

 

 

Moderatör özelliği etkileştirilen kanallarda kullanıcılar gönderi iletmek istediklerinde gönderiyi sadece moderatörlerin gönderebileceği ile ilgili uyarı görürler.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin