Microsoft Teams’deki Loop Bileşenlerini Devre Dışı Bırakma / Etkinleştirme

Microsoft Teams’deki Loop Bileşenlerini Devre Dışı Bırakma / Etkinleştirme

Microsoft Loop, Microsoft 365 uygulamaları ile entegre çalışan, uygulamalar arasında senkronize olan ve kullanıcıların iş birliği içerisinde birlikte düşünmesine, planlamasına, güncel bilgileri birlikte takip etmesine olanak sağlayan bileşenleri birleştiren esnek ve güçlü tuvali olan uygulamadır. Microsoft Teams içerisinde de loop bileşenlerini yerini almış ve kullanıcılara sunulmuştur.

Microsoft Teams içerisinde yer alan loop bileşenleri ile sohbetteki kullanıcılar sohbet arayüzünde çalışabilecekleri ve düzenleyebilecekleri maddeli, denetim ya da numaralı liste, paragraf, tablo ya da görev listesi oluşturabilirler. Tek bir arayüzden aynı anda ilgili loop bileşeninde çalışabilirler ve güncel bilgileri hızlıca takip edebilirler. Microsoft Teams içerisinde loop bileşenlerleri ile ilgili bilgilere ilgili linkten erişimebilirsiniz.

Firma kültürü ve şirket politikası gereği loop bileşenlerini aktif edilmesi ya da kapatılması gibi konular gündeme gelecektir. Bu noktada gizlilik, uyumluluk gibi konuların değerlendirilmesinin yanı sıra ürünlerin iş verimliliğine etkileri gibi konular ayrıca değerlendirilir.

Loop bileşenleri, Microosft 365 ürünleri ile entegre çalışan ve Microsoft Fluid Framework ile oluşturulan teknolojidir. Loop bileşenleri ile ilgili ayarlar SharePoint Online’dan kontrol edilir. Varsayılanda açık olan loop bileşenleri, SharePoint Online PowerShell modülünün yüklenmesi ile devre dışı bırakılabilir ya da etkinleştirilebilir. Bunun için öncelikle SharePoint Online PowerShell modülü yüklenir ve bağlantı sağlanır.  Bağlantı sağlandıktan sonra Fluid Framework’ün yani loop bileşenlerinin etkin olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki komutlar çalıştırılır. Bu komut çıktısındaki IsFluidEnable parametresinin değeri true olduğu yani etkin olduğu anlaşılır.

Get-SPOTenant

 

Fluid Framework’ü devre dışı bırakmak için öncelikle SharePoint Online PowerShell ile bağlantı sağlanır ve IsFluidEnable parametresinin değeri false olarak atanır. Devre dışı bırakılması ile ilgili işlem kısa bir zaman sonra tenant’ı etkileyecektir.

Set-SPOTenant -isFluidEnabled $false

 

 

Fluid Framework’ü etkinleştirmek için öncelikle SharePoint Online PowerShell ile bağlantı sağlanır ve IsFluidEnable parametresinin değeri true olarak atanır. Etkinleştirme ile ilgili işlem kısa bir zaman sonra tenant’ı etkileyecektir.

Set-SPOTenant -isFluidEnabled $true

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin