Microsoft Whiteboard’da Yapışkan Notlarda İlişkilendirme

14
Microsoft Whiteboard’da Yapışkan Notlarda İlişkilendirme

 

Microsoft 365 hizmetleri içerisinde yer alan Whiteboard özelliği ile kullanıcılar dijital beyaz tahta deneyimi yaşar. Notlar, metinler, şekiller, tepkiler, resimler, şablonlar, belgeler, bağlantılar ve video ekleme gibi özellikler sunar. Böylelikle kullanıcılar kullanıcılar işbirliği içerisinde çalışabilir, verimli toplantılar düzenleyebilir.

Microsoft Whiteboard Teams toplantılarında da aktif kullanılmakta olup, kullanıcılar toplantılarda aktif yazıp çizebilecekleri bir konuda tartışabilecekleri platforma sahip olur. İşbirliği içerisinde çalışırken Microsoft Whiteboard içerisinde kullanılan özelliklerden biri de yapışkan notlardır. Yapışkan notlardaki ilişkilendirme özelliği ile yapışkan notlara ilk ve en son kimin yazdığı görüntülenebilir. Kullanıcılar yapılan değişikleri kimin yaptığını görüntüler. Bu özellik ilke ile etkinleştirip/devre dışı bırakılabilir. İlke ayarı ile etkinleştirildiğinde beyaz tahtadaki herkes yapışkan not ile ilgili ilişkilendirmeyi görebilir, beyaz tahtanın pano sahibi ilişkilendirmeyi Ayarlar bölümünden devre dışı bırakabilir. Bu özellik web arayüzündeki Whiteboard’da, Teams’de, Windows uygulamasında, mobil ve tabletlerde, SurfaceHub’larda ve MTR’de kullanılabilir.

Microsoft Whiteboard yapışkan notlardaki ilişkilendirme ayarı “Microsoft  365 Apps Admin Center” arayüzündeki “Policy Management” bölümündeki politika ile etkinleştirilir. Microsoft 365 Apps Admin Center’da yetkili kullanıcı ile oturum açılır. Yeni bir ilke ya da mevcut ilke düzenlenerek özellik aktif edilebilir.

 

 

Şekildede görüldüğü üzere “Policies” bölümünde Whiteboard ile ilgili “View attributions in Whiteboard” özelliği ile ilişkilendirme özelliği etkinleştirilir ya da devre dışı bırakılır. Mevcutta ilke yapılandırması varsa değişikliğin yansıması 90 dakika sürer. Değişiklikten önce herhangi ilke yapılandırılmamış ise değişiklik 24 saat içerisinde yansır.

 

 

İlgili özellik etkinleştirildiğinde Whiteboard üzerindeki yapışkan notların üzerinde kullanıcı bilgileri görüntülenir. Kullanıcının üzerine gelindiğinde ilgili kullanıcı ve düzenleme zamanı görüntülenir.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin