Office 365 Admin Center’dan Docs.com Yönetilebilmektedir !!!

Docs.com, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Sway ve PDF belgelerinin yayınlanıp keşfedilebileceği Microsoft online platformdur. Docs.com ile, kullanıcılar uzmanlıkları ile ilgili çevrimiçi portföy oluşturabilir, diğer yazarların yazılarını keşfedebilir, indirebilir veya yer imleri ekleyebilir, SEO, analitik, e-posta ve sosyal paylaşımlar ile markalarını oluşturabilir. Docs.com, kullanıcıların içeriğini yalnızca firma içerisinde veya genel kullanıma açık web’de paylaşmayı seçebilecekleri çeşitli gizlilik ayarları ile birlikte gelmektedir.

Yakın zamanda, firmaların güvenliğini ve gizliliğini daha iyi sağlamak için Doc.com hizmetini Microsoft geliştirmiştir. Docs.com, Facebook, Microsoft hesapları ve Office 365 iş veya okul hesaplarını da desteklemektedir. Docs.com, Office 365 uyum çerçevesinin tüm gereksinimlerini henüz karşılamadığından, Office 365 ve Azure Tenant yöneticileri, firma hesaplarına sahip kullanıcıların hizmeti kullanmalarını sağlamak için Doc.com ayarını Office 365 Admin panellerinden aktif etmeleri gerekmektedir.

Firma için Docs.com oturum açmalarını etkinleştirmek Office 365 Admin Center’daki “Service & add-ins” bölümüne ya da “Apps” bölümüne gelinmelidir.

 

Doc.com_1

 

“Service & add-ins” bölümünde Office 365 ile kullanılan servisler ya da uygulamalar gözlemlenecektir. Bu bölümde şekilde de görüldüğü üzere Doc.com yer almaktadır. Doc.com tıklanılarak kullanıcılar için aktif edilme işlemi gerçekleştirilecektir. 

 

Doc.com_2

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere Doc.com özellğinin ne işe yaradığını anlatan açıklama yazısı ve özelliğin aktif edilmesi için scroll bulunmaktadır. Gerekli ayarın aktif edilmesi ile “Save” seçeneği ile ayar kaydedilir.

 

Doc.com_3

 

PowerShell Komutları ile Doc.com Erişim Ayarları

 

Doc.com özelliğine kullanıcıların erişim sağlamaları için PowerShell komutları da kullanılmaktadır. Aşağıda PowerShell prosedürlerinin desteklendiği Windows işletim sistemleri yer almaktadır:

  • Windows 10 (64-bit)
  • Windows 8.1 Pro (64-bit)
  • Windows 8.1 Enterprise (64-bit)
  • Windows 7 SP1 (64-bit)
  • Windows Server 2016 TP5 (64-bit)
  • Windows Server 2012 R2 (64-bit)
  • Windows Server 2008 R2 SP1 (64-bit)

 

Firmalarda Doc.com özelliğini etkinleştirmek için öncelikle Doc.com için hizmet sorumlusu oluşturulmalıdır. Bu işlemin bir kere gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır.
Bunun için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:
1. Windows 10 kullanılmıyorsa, öncelikle PackageManagement PowerShell Modules Preview yüklenmelidir.

2. Windows PowerShell konsolu “Run as Administrator” hakları ile başlatılmalıdır.

Azure Active Directory V2 PowerShell Modülünü indirip yüklemek için aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır:

 

Install-Module -Name AzureAD -RequiredVersion 2.0.0.30

 

“Are you sure you want to install the modules from ‘PSGallery’?” mesajının görülmesi durumunda Y tuşuna basılmalıdır.

“Do you want PowerShellGet to install and import the NuGet provider now?” mesajının görülmesi durumunda Y tuşuna basılmalıdır.

 

4. İlgili tenant’a bağlanmak için aşağıdaki komutu çalıştırılmalıdır:

 

Connect-AzureAD

 

5. İlgili tenant’a bağlantı sağlamak için Microsoft Online hizmeti için bir yönetici hesabı yetkisine sahip kimlik bilgisinin girileceği arayüz gözlemlenecektir. Örneğin, Office 365 için genel yönetici yetkisine sahip kimlik bilgileri girilebilir. Burada doğrulanan kimlik bilgileri sayesinde, Azure AD’ye erişim ve yönetim sağlanır.

 

6. Docs.com için yeni hizmet sorumlusu oluşturmak için aşağıdaki komutları çalıştırılmalıdır.

 

Get-AzureADServicePrincipal | ? { $_.AppId -eq “16ca8a85-6f41-4947-844e-edc776d9cd89” } | Remove-AzureADServicePrincipal

 

Bunun akabinen aşağıdaki komut ile devam edilmelidir:

 

New-AzureADServicePrincipal -AppId 16ca8a85-6f41-4947-844e-edc776d9cd89

 

 

Doc.com özelliğinin PowerShell ile kapatılması için ise aşağıdaki adımlar yapılmalıdır:

 

1.Windows PowerShell konsolu “Run as Administrator” hakları ile başlatılmalıdır.
2.İlgili tenant’a bağlanmak için aşağıdaki komutu çalıştırılmalıdır:

 

 Connect-AzureAD

 

3.İlgili tenant’a bağlantı sağlamak için Microsoft Online hizmeti için bir yönetici hesabı yetkisine sahip kimlik bilgisinin girileceği arayüz gözlemlenecektir. Örneğin, Office 365 için genel yönetici yetkisine sahip kimlik bilgileri girilebilir. Burada doğrulanan kimlik bilgileri sayesinde, Azure AD’ye erişim ve yönetim sağlanır.

 

4.Firma kimlik bilgilerini kullanarak tüm kullanıcıların Docs.com’da oturum açmasını engellemek için aşağıdaki komutu çalıştırılmalıdır:
Get-AzureADServicePrincipal | ? { $_.AppId -eq “16ca8a85-6f41-4947-844e-edc776d9cd89” } | Set-AzureADServicePrincipal -AccountEnabled $false
Bu işlemin yapılmasının ardından kullanıcılar Doc.com kullanımından aşağıdaki gibi etkileneceklerdir:

  • Kullanıcılar daha önce yayınlanmış içeriği yine de görebilirler.
  • Kullanıcılar daha önce yayınlanmış içeriği değiştiremeyecektir.
  • Kullanıcılar, daha önce firmaya ait görünürlüğü ayarıyla yayınlanan içeriği görüntüleyemez.

 

 

 

Referans: https://support.office.com/en-us/article/Manage-Docs-com-use-in-your-organization-053532b4-fb38-462d-b363-3dc26e55dea0

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin