PowerBI için Office 365 Adoption Content Pack ile Raporlama

Microsoft’un sunmuş olduğu PowerBI bulut tabanlı raporlar hazırlamaya ve iş analizleri yapmaya yarayan teknolojidir. Power BI ile görsel ve interaktif raporlar hazırlayarak verilerin anlamlı hale gelmesi sağlanır. Böylelikle kullanıcılar raporları analiz ederek, çıkarımlarda bulunur. Power BI ürünü gerek bulut gerekse de lokal ortamda yer alan yüzlerce kaynağa bağlanır, verilerin görsel sunulmasına, paylaştırılmasına ve beraber çalışılmasına olanak sağlar. Kullanıcılar bilgisayarlarından ya da mobil cihazlarından raporlarına erişim sağlar.

Office 365 Adoption Content Pack; Office 365 içerisindeki Exchange Online, OneDrive, SharePoint gibi hizmetlerin kullanım raporlarını Power BI’ın analiz yeteneği ile birleştirir. Bu raporlama sayesinde BT yöneticileri hizmetlerinin kullanımlarına dair detaylara sahip olur. Kullanıcıların Office365’deki hizmetleri ve uygulamaların nasıl kullandıklarının analizinin yapılmasının ardından eğitim gibi kullanımı arttırıcı aksiyonların alınması ile Office 365 hizmetleri ile verimlilik sağlanır. BT yöneticileri sunulan raporları analiz etmenin yanı sıra, özel raporlar oluşturabilir, paylaşımda bulunabilir.

Office 365 Adoption Content Pack 12 aylık verileri içeren dashboard’ların olduğu bölümler sunar. Her bölümünde ilgili hizmet kullanımına dair dashboard’lar bulunur. İlgili dashboard’a tıklanır ve detaylı raporlar alınır. Kullanıcıya özgü raporlar ise son bir aylık veriyi içerir.

 

Adoption Content Pack - 1

 

“Adoption overview”, kullanıcıların Office 365 hizmetlerinin kullanım durumlarını aylık olarak raporlanıldığı bölümdür. Buradaki raporlar sayesinde kullanıcıların Office 365 hizmetleri ile ilgili adaptasyonun genel resmi belirlenir. “2” numaralı bölümde raporu alınmak istenilen Office 365 hizmeti seçilir ve raporlar o hizmete dair verileri içerir. “3” ve “4” numaralı bölümlerde de görüldüğü üzere atanan lisans sayısı, kullanıcılar tarafından aktif kullanımı, ilk defa kullanım durumları gibi kullanıcıların Office 365 hizmet bazında detaylarına erişilir. Raporlarda yüzdelik oranlarda değerlerde yer alır.

 

Adoption Content Pack - 2

 

“Product usage” başlığında ise Office 365 hizmetlerin genel kullanımlarına dair yüzdelik değerler ve hizmet bazlı aktif kullanıcı sayılarını gösteren raporlara erişilir. Aynı zamanda “2” numaralı bölümde seçilen Office 365 hizmetinin özelliğine göre de raporlar gözlemlenir. Örneğin Exchange Online seçilmesi durumunda okunan mail, alınan mail, gönderilen mail gibi detaylara ulaşılırken, OneDrive seçilmesi durumunda dosyaya erişimler ile ilgili raporlar gözlemlenir. “2” numaralı bölümde duruma birden fazla hizmet ya da sunulan tüm hizmetler seçilebilir.

 

Adoption Content Pack - 3

 

“Communication” bölümünde ise kullanıcıların Yammer, e-posta ve Skype gibi iletişim araçlarının kullanım durumları gözlemlenir.. Buradaki raporlardan çıkarımlar yapılarak kullanıcıların hangi iletişim aracını daha çok tercih ettikleri ya da değişiklikleri takip edilir.

 

Adoption Content Pack - 4

 

“Collaboration” bölümünde ise kullanıcıların depolama ve işbirliği için kullandıkları OneDrive ve SharePoint kullanımlarına dair raporlar yer alır. Bu hizmetlerde yer alan toplam dosyaların sayıları, kişilerin şirket içi ya da şirket dışı paylaşım durumları, OneDrive ve SharePoint sitelerinin aktif kullanımları ile ilgili raporlara erişim sağlanır.

 

Adoption Content Pack - 5

 

 

“Access from anywhere” bölümünde e-posta, Skype for Business, Yammer hizmetlerine erişim yapılan cihazlar, oranları ve aylık olarak hizmetlere erişilen cihazların raporlanması gibi detayları içeren raporlar yer alır. Böyleliklere hizmetlere erişim için kullandıkları cihaz ve client’ı kullanıldığına dair genel durum bilgisi edinilir.

 

Adoption Content Pack - 6

 

“Storage” bölümünde porta kutuları, OneDrive ve Sharepoint siteleri için kullanılan depolama alanlarına dair raporlar elde edilir. Buradaki raporlara bakılarak ihtiyaçlar doğrultusunda alan arttırımına gidilebilir. Group ya da ekip bazlı depolama alanlarının kullanım raporlarına da bu bölümden erişilir.

 

Adoption Content Pack - 7

 

“Office activation” bölümünde Office 365 ProPlus, Project ve Visio etkinleştirilme durumları raporlanır. Kullanıcıların bu hizmetlere dair aktif kullanım durumlarının yanı sıra etkinleştirilen cihaz türleri ile ilgili raporlara da erişim sağlanır.

 

Adoption Content Pack - 8

 

Şekilde de görüldüğü üzere Office 365 hizmetlerinden Exchange Online, Skype for Business, Yammer, OneDrive for Business ve SharePoint kullanımlarına ve her hizmete dair detaylı raporlara Power BI Adoption Content Pack ile erişilir.

 

Adoption Content Pack - 9

 

Office 365 hizmetlerinin kullanımı ile ilgili kullanıcı, departman, şirket bazlı kırılımları şekildeki arayüzde raporlanır. Böylelikle ilgili hizmetler ile ilgili en çok kullanan departman bilgisi, kullanıcının kullanım durumları detaylı analiz edilir.

 

Adoption Content Pack - 10

 

Office 365 Adoption Content Pack, kullanıcıların kullanım verilerini Azure Active Directory’deki (AAD) bilgileriyle birleştirir. Konum, bölüm veya kuruluş bilgileri gibi AAD bilgilerine göre raporlanır. Aynı zamanda atanan lisans durumları ve hizmet bazlı atanan lisans bilgilerine de erişim sağlanır.

 

Adoption Content Pack - 11

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin