PowerBI için Office 365 Adoption Content Pack Etkinleştirilmesi

163

Office 365 Adoption Content Pack; Office 365 içerisindeki Exchange Online, OneDrive, SharePoint gibi hizmetlerin kullanım raporlarını Power BI’ın analiz yeteneği ile birleştirir. Bu raporlama sayesinde BT yöneticileri hizmetlerinin kullanımlarına dair detaylara sahip olur. Kullanıcıların Office365’deki hizmetleri ve uygulamaların nasıl kullandıklarının analizinin yapılmasının ardından eğitim gibi kullanımı arttırıcı aksiyonların alınması ile Office 365 hizmetleri ile verimlilik sağlanır. BT yöneticileri sunulan raporları analiz etmenin yanı sıra, özel raporlar oluşturabilir, paylaşımda bulunabilir.

Detaylar için linke tıklayınız.

 

Office 365 Adoption Content Pack’i aktif etmeden önce Power BI hizmetine sahip olunmalıdır. Hali hazırda Power BI lisansı kullanılabilir ya da ücretsiz Power BI’a linkten erişim sağlanabilir.

Bu özelliğin aktif edilmesi için Global Administrator, Exchange Administrator, Skype for Business veya SharePoint Administrator yetkilerinden biri gerekir.

Yetkili kullanıcı ile Office 365 portalına giriş yapılır ve Admin Center’dan “Settings” bölümündeki “Services & add-ins” başlığındaki “Reports”a tıklanır. Şekilde de görüldüğü üzere bu bölümde Office 365 Adoption content pack for Power BI özelliği aktif edilip kaydedilir. Office 365 Admin Center’daki “Reports” bölümündeki “Usage” arayüzündeki Office 365 Adoption başlığında da “Get started” ile özellik aktif edilebilir.

 

Power BI Adoption Content Pack - 2

 

Verilerin toplanması Office 365 tenant’daki verilerin boyutuna göre 2 iel 48 saat arasında değişmektedir.            Gerekli verinin toplanmasının ardından veriler hazır hale gelir. Şekilde de görüldüğü Tenant ID bilgisi de Power BI raporuna veriler çekilirken kullanılmak üzere bir yere kopyalanmalıdır. “Go to Power BI” ile Power BI arayüzüne gelinir.

 

Power BI Adoption Content Pack - 3

 

Power Bı arayüzünde “Get Data” tıklanır, “Services” başlığı altındaki “Get” ile servisler içerisindeki Office 365 Content Pack’e bağlantı sağlanır.

 

Power BI Adoption Content Pack - 4

 

Şekildeki arayüzde de görüldüğü üzere “Apps” başlığı altından Office 365 Adoption pack aramış yapılarak ilgili servise erişim sağlanır. “Office 365 Adoption” arayüzünde “Get it now” ile devam edilir.

 

Power BI Adoption Content Pack - 5

 

Office 365 Content Pack aktif edildikten sonra kopyalanan tenant ID’nin girileceği arayüze erişim sağlanır. İlgili tenant ID girilir ve “Next” ile devam edilir.

 

Power BI Adoption Content Pack - 6

 

“Connect to Office 365 Adoption Preview” arayüzünde OAuth2 ile oturum açılır.

 

Power BI Adoption Content Pack - 7

 

Böylelikle Office 365 Adoption raporu aktif edilmiş olunur. 2 ile 30 dakika arasında raporlar ve dashboard’lara erişim sağlanır.

 

Power BI Adoption Content Pack - 8

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin