Office 365 Delegated Administration

Office 365 portalının yönetimini için kullanıcılara birçok rol atanabilmektedir. Global administrator, password administrators gibi roller ile kullanıcılar Office 365 portalında yetkileri doğrultusunda işlemler yapabilmektedirler. Böylelikle IT çalışanları arasında da yönetimsel anlamda hiyerarşiler oluşturulmuş olacaktır.

Delegated Administration yönetici yetkisi ise Office 365 kullanan ancak IT çalışanları bulunmayan firmalarda Office 365 yönetiminin Microsoft Partner’ı tarafından yapılan firmalarda, outsource olarak Office 365 yönetimini Microsoft Partner’larından sağlayan firmalarda ya da Office 365 yönetiminde Microsoft Partner’larından bakım destek hizmeti alan firmalarda kullanılan bir roldür. Temel olarak aslında firmanın ihtiyaçları doğrultusunda Microsoft Partner’larından destek alınması ve Microsoft Partner’ına Office 365 platformu içerisinde yönetim yetkisi atanmasını sağlayan yönetici yetkisidir. Adından da anlaşılacağı üzere Office 365 yönetim yetkisini birilerine delege etme durumudur. Burada verilebilcek yetki iki türlüdür.

Full administrator: Bu yetki Office 365’deki Global administrator ile aynı haklara sahiptir. Office 365 platformundaki en yetkili yöneticidir.

Limited administrator: Bu yönetici yetkisine sahip olan kullanıcıalr Office 365 yönetici rollerinden Password Administrators rolüne denk gelmektedir. Yani parola resetlemeden, servisleri monitöre etme gibi sınırlı yetkilere sahiptir.

Delegated Administration yetkisine sahip olunması için Microsoft Partner tarafından davetiye gelecektir. Bu davetiyenin onaylanması ile de Microsoft Partner’a gerekli yetki ataması sağlanmış olunacaktır.

1

Office 365 panelinde yetki verilen Microsoft Partner’a ait bilgi görülecektir. Bunun için şekilde de görüldüğü üzere Office 365 Admin Center’da bulunan “Users” bölümünde yer alan “Delegated Admins” bölümünde gözlemlenecektir.

2

Bu yetkinin Microsoft Partner tarafından atanması sayesinde Microsoft Partner’larına özel bir arayüzden ilgili firmanın admin bilgisi olmadan Office 365 portallarına bağlantısı sağlanacaktır. Böylelikle yaşanan bir sıkıntı anında anında müdahale etme işlemi de gerçekleştirilecektir. Temsilci yetkili olarak Office 365 yönetimini gerçekleştirecektir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin