Office 365 Support Paneli

135

IT çalışanlarının Office 365 yönetiminde çözüm getirmekte zorlandıkları sorunlarda Microsoft tarafından destek alabilmektedirler. Bunun için Office 365 portallarında Microsoft’a destek kayıtları açabilecekleri “Support” tabı bulunmaktadır. Burada iki ana başlık bulunmaktadır. Bunlardan birisi “Overview” olarak aşağıdaki şekilde görünmektedir. “Overview” bölümü bir kütüphane niteliğindedir. “top issue” başlığı altında ençok karşılaşılan sorunlara dair bilgiler yer almaktadır. “Help center” başlığında ise yaşanılan sorunlar ile ilgili linkler yer almaktadır. İstenilmesi durumunda “search for answers” ile sorunalr ile ilgili aramalar yapılabilmektedir. “Contact support” bölümünden Microsoft’a destek talebinde bulunabilinir.

1

“Overwiew” bölümünden servis kaydı açılabildiği gibi asıl bu işlemi gerçekleştirmek için “”Service Request” başlığı bulunur. Bu başlık altında önceden açılan servis talepleri gözlemlenebildiği gibi, yeni servis taleplerinin de açılması da yine bu arayüzden yapılmaktadır. Bunun için şekilde de görüldüğü üzere “+” işareti ile devam edilecektir.

2

“Identify the issue” bölümünde sorununun tipi, sorunun hangi servisten kaynaklı olduğu, servis ve yaşanılan problem ile ilgili Microsoft tarafınddan oluşturulmuş şablonlar kullanılarak yaşanılan sorun ile ilgili teme başlıklar belirlenmiş olunur.

3

 

 

 

“add a detailed description” başlığında ise konu başlığı, sorun ile ilgili detaylı açıklama bölümü, alınan hata mesajının eklenebilineceği bölüm, sorun ile ilgili iletişime geçilecek kontakt kişinin bilgileri girilerek sorun ile ilgili detaylı bilgilerin Microsoft tarafına ulaşması sağlanmış olunur.

4

Şekildeki arayüzde sorun ile karşılaşılan ortama ait bilgiler girilir. Buradaki bilgiler sorun yaşanılan domainin ne olduğu, sorun yaşanılan bilgisayarın işlerim sistemi ve kullanılan office programının sürüm bilgisi ya da kullanılan browser’a bilgisi gibi verilerdir. Gerekli bilgilerin girilmesinin ardından “Next” ile devam edilecektir.

5

Bazı durumlarda yaşanılan soruna ait örneğin ekran görüntüsü gibi dökümanların Microsoft tarafına iletilmesi gerekebilir. Şekildeki arayüzde “attach file” diyerek istenilen dosyanın eklenmesi sağlanacaktır. Böylelikle Microsoft mühendislerine eklenen dosyanın iletilmesi sağlanarak, daha sağlıklı çözümlerin üretilmesi sağlanacaktır. “Submit” ile devam edildiğinde yaşanılan soruna ilişkin destek kaydı açılmış olunacaktır.

6

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin