Office 365 Güvenlik ve Uyumluluk | Hizmet Güvencesi

Office 365 firmalara hizmet sunmanın yanı sıra bu hizmetlerin güvencesini ile ilgili de çeşitli belgeler sunmaktadır. Office 365 panellerinden direkt erişim sağlanan hizmet güvencesi arayüzünde kullanıcılara sektör ve bölge bazlı uyumluluk ve güvenlik belgeleri sunmaktadır. Aynı zamanda Microsoft bulut hizmetlerine yönelik üçüncü taraf bağımsız denetim raporları da sunmaktadır. Bağımsız üçüncü taraf denetçilerin bu denetimleri nasıl test ettiğini ve sonuçlarının ne olduğunu ile ilgili ayrıntılara da yine hizmet güvencesi başlığından erişim sağlanır. Böylelikle firmalar Microsoft bulut hizmetleri ile ilgili güvenlik, uyumluluk belgelerine ve bağımsız üçüncü taraflar tarafından yapılan denetimlere merkezi yerden erişim sağlar.

Office 365 planlarından Office 365 Enterprise E3 ve E5 yeni müşterileri “Hizmet güvencesi”ne erişim sağlarken, varolan müşterilerden Office 365 for Business kullanıcılara da “Hizmet güvencesi” arayüzüne erişim sağlar. Office 365 global admin yetkisine sahip ya da “İzinler” bölümündeki “Service Assurance User” grubuna üye kullanıcılar Hizmet Güvencesi arayüzünü kullanabilir.

 

Hizmet Güvencesi - 0

 

Office 365 Güvenlik ve Uyumluluk arayüzündeki “Hizmet güvencesi” başlığı altında “Pano”, “Uyumluluk raporları”, “Güven belgeleri”, “Denetlenen denetimler” ve ”Ayarlar” başlıkları vardır. Hizmet güvencesine ilk defa erişen kullanıcıları ilk adımda bölge ve sektör ayarlarını yapılandırmalıdır. Böylelikle kullanıcılar kendi bölge ve sektörlerine göre olan belgelere ve denetim sonuçlarına erişim sağlar.

 

Hizmet Güvencesi - 1

 

Pano bölümünde ise “Hizmet güvencesi” ile ilgili bilgilendirmeler ve yenilikleri ile ilgili bilgiler yer alır.

 

Hizmet Güvencesi - 2

 

Uyumluluk raporları bölümünde ise bağımsız üçüncü taraf denetim raporları yer alır. Office 365 ‘in aşağıdaki standartlara, yasal süreçlerine uygunlu konusunda müşterilere sağladığı destek ile bilgilere bu arayüzden erişim sağlar:

  • FedRAMP Package Reports for Microsoft Cloud Services
  • GRC Assessment Reports
  • ISO Reports
  • SOC/SSAE Reports

Her standart altında kendine özel uyumluluk raporları yer alır. Kullanıcılar ilgili raporlara tıklayarak erişim sağlar.

 

Hizmet Güvencesi - 3

 

Güven Belgeleri bölümünde ise Microsoft bulut hizmetlerindeki verilerin nasıl korunduğu, güvenliğin ve uyumluluğun nasıl sağlandığını gösteren belgeler yer alır.

 

Hizmet Güvencesi - 5

Denetlenen denetimler arayüzünde ise Office 365’in uyguladığı genel bilgi güvenliği standartları ve düzenlemelerindeki durumunu gösterir. Denetimlerin görüntülenmesi, bağımsız üçüncü taraf denetçilerin denetimleri nasıl test ettiğini ve sonuçlarının ne olduğunu gösteren belgeler yer alır. İstenilirse bu belgeler indirilerek incelenebilir.

Hizmet Güvencesi - 7_2

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin