Office 365 Güvenlik ve Uyumluluk | İzinler

227

Office 365 Güvenlik ve Uyumluluk, Office 365 hizmetlerinin güvenlik ve firmaların uyumluluk politikalarına uygun teknolojileri bir arada barındıran merkezi yönetim portalıdır. Kullanıcılar verilerin güvenliği, sınıflandırması, veri yönetimi, tehdit yönetimi, raporlar gibi birçok özelliğe bu arayüzden erişim sağlar. Temelde sunmuş olduğu özellikler gereği birden fazla departmanı ya da kullanıcıları ilgilendiren teknolojiler yer alır. Haliyle farklı özelliklere farklı kullanıcıların erişim sağlaması gereken de arayüzdür. Bu noktada kullanıcılara Güvenlik ve Uyumluluk arayüzüne erişim ve özellikleri kullanmaları ile ilgili yetkilendirmeler yapılmalıdır. Bu noktada varsayılanda kullanıcılara sunulan gruplar ve gruplara atanan roller de kullanılabilir veyahut yeni grup oluşturularak istenilen rollerin ataması yapılır. İzinler ile ilgili değişiklikleri yapacak kullanıcıların Office 365 Global admin yetkisine sahip olmalı ya da Güvenlik ve Uyumluluk arayüzünde Organization Management rolüne üye olunması gerekir.

Güvenlik ve Uyumluluk arayüzüne dair yetkilendirmeler “İzinler” başlığı altından yapılır. Kullanıcılara varsayılanda gruplar ve gruplara atanan roller sunulmuştur. Bu grupların isimleri Exchange Online’da kullanılan gruplar ile aynı olabilir fakat izinleri ve rolleri farklıdır. Aynı zamanda grupların üyeleri Exchange Online ve Güvenlik ve Uyumluluk arasında paylaşılmaz. Varsayılan roller ve izinleri ile detaylı bilgilere ilgili linkten erişim sağlanır.

İzinler-1

 

İlgili grupların üzerine tıklandığında atanan roller de görüntülenecektir. Böylelikle grupların hangi rollere ve yetkilere sahip olduğu gözlemlenir.

İzinler-2

 

Varsayılan gruplara kullanıcılara üye edilerek gerekli yetkiler de atanmış olur.

İzinler-3

 

Bunun yanı sıra özel gruplar ve bu gruplara ait roller tanımlanabilir. Bunun için “Oluştur” ile devam edilir.

İzinler-13

 

 

“Oluştur” seçeneği ile devam edildiğinde rol grubunun adının ve açıklamasının girileceği arayüz görüntülenecektir. Gerekli isim ve açıklamaların girilmesinin ardından “İleri” seçeneği ile devam edilir.

İzinler-4

 

“Rolleri seçin” ile devam edildiğinde ise gruba atanacak roller yani izinleri tanımlanır. Bunun için “Rolleri seçin” ile devam edilir.

 

İzinler-5 

“Rolleri seçin” bölümünde gruba dair rollerin eklenmesi ve kaldırılması işlemi gerçekleştirilir. “Ekle” ile devam edildiğinde gerekli rol atamaları yapılır.

İzinler-6

 

“Rolleri seçin” bölümünde hali hazırdaki 29 rolden verilmek istenilen yetkiye göre rol seçimi yapılır ve eklenir. Burada Güvenlik ve Uyumluluk arayüzü ile ilgili yetkileri tanımlayan roller ve açıklamaları yer alır. Bu yetkiler doğrultusunda rol atamaları yapılır.

İzinler-7

İlgili rollerin seçilmesinin ardından şekilde de görüldüğü üzere seçilen roller görüntülenir. İstenilirse bu roller düzenlenir ve gerekli ayarların yapılmasının ardından “İleri” seçeneği ile devam edilir.

 

İzinler-8

“Üyeleri seçin” bölümünde oluşturulan gruba üye ataması yapılır. Bunun için “Üyeleri seçin” ile devam edilir.

İzinler-9 

 

Şekildeki arayüzde üyelerin atama işlemi yapılır. “Ekle” seçeneği ile yetki atanacak kullanıcı seçimi yapılırken “Kaldır” seçeneği ile grup üyeliğinden kullanıcı kaldırılır.

İzinler-10

 

Gerekli yetkilendirmeler, rol atamaları ve üyeler belirlendikten sonra “Ayarlarınızı gözden geçirin” arayüzünde yapılan ayarlar görüntülenir. Değiştirilmek istenilen ayar için “Düzenle” tıklanır ve gerekli değişiklik yapılır. Tüm ayarların tamamlanmasının ardından “Rol gurubu oluştur” ile ilgili grup tanımlaması yapılır.

İzinler-11

 

İlgili gruba tıklanması ile grubun özelliklerine erişim sağlanır. Değişiklik yapılmak istenilen özellikler düzenlenebilir, rol grubu silinebilir ya da kopyalanabilir.

İzinler-12

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin