Office 365 Portalından Office 2016 For Mac Kurulumu

1 Eylül ile beraber Office 365 kullanıcılarından Mac kullananlar için gelen Office 2016 For Mac uygulaması ile artık Mac kullanıcıları Office uygulamalarının en günceline ve Türkçe dil özelliğine sahip olmuştur. Office 2016 For Mac uygulamasına ait Microsoft tarafından yayınlanan tanıtım videosu aşağıda yer almaktadır. Böylelikle Office 2016 For Mac içerisinde yer alan uygulamalara ait kısaca bilgi edinmiş olunacaktır.

 

 

 

Office 2016 For Mac deneyimini ilk tadacak olan Office 365 kullanıcıları, Office 365 portallarından Office 2016 For Mac indirebilirler. Bunun için office 365 panellerinde yer alan yazılım bölümüne girmeleri yeterli olacaktır. Şekilde de görüldüğü üzere “Office 365 Settings” bölümüne girilmelidir.  Kullanıcıların Office 365’e ait ayarları yaptıkları bu bölümdeki “Software” başlığında Office 365’in son kullanıcılara sunmuş olduğu Office uygulamaları, OneDrive, Skype For Business gibi uygulamaları indirilebilmektedir. Office 2016 For Mac için de “Software” seçeneğinin altında yer alan “install and manage software” ile ilerlenmelidir.

 

1

 

Software bölümünde de “Office”, “Tools &add-ins”,”Skype for Business”, “OneDrive”, “Desktop setup”, “Phone&tablet” başlıkları yer almakta olup, her başlığın altında da kurulumu yapılacak uygulamalar yer almaktadır. Cihazlardaki işletim sistemlerine bağlı olarak bu uygulamaların indirilme seçenekleri değişmektedir. Örneğin Mac bir bilgisayardaki “Office” başlığına gelindiğinde “Install Office 2016 for Mac” seçeneği çıkarken, Windows bir işletim sisteminde buradaki Office uygulaması Windows tabanlı indirilebilecek şekilde kullanıcılara sunulmaktadır. Office 2016 for Mac kurulumu için “Software” başlığı altında yer alan “Office” başlığından “Install Office 2016 for Mac” bölümünden indirilen office sürümünün içerisinde yer alan uygulamalar gözlemlenmektedir. Office 365 portalından indirilen Office 2016 for Mac içerisinde Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote uygulamaları yer almaktadır. “Review system requirements” başlığında Office 2016 For Mac için gerekli olan sistem gereksinimleri gözlemlenirken, “Install” seçeneği ile de Office uygulamasının yüklenme işlemine başlanılacaktır.

 

2

 

“Install” seçeneği ile devam edildiği takdirde şekilde görüldüğü üzere indirme işlemine başlanılacaktır.

3

 

Office 2016 For Mac ile ilgili gerekli indirme işlemi tamamlanmasının ardından kurulum dosyasına gelinerek “Get Info” bölümünden kurulum dosyasına ait detaylı bilgilerin alınması sağlanır.

4

 

Şekilde de görüldüğü üzere Office 2016 For Mac kurulum dosyası 1,18GB boyutuna sahiptir. Kurulum dosyasına çift tıklanması durumunda kuruluma başlanılacaktır.

 

5

 

Kurulum dosyasına çift tıklandığında ya da sağa tıklanıp “Open” ile açıldığı takdirde aşağıdaki arayüz kullanıcıyı karşılayacak olup, kurulumun ilk adımı olan “Introduction” bölümü gözlemlenecektir. Bu bölümde Office 2016 For Mac kurulumu için gerekli olan adımların bu yazılım ile gösterileceğini anlatan bir yazı bulunmaktadır. Kurulum dosyasının sol bölümünde kurulum sırasında kullanıcıyı karşılayacak adımlara ait başlıklar yer almaktadır. Her başlığın altında ise kurulum adımlarına ait konfigürasyonlar yapılmaktadır. “Continue” seçeneği ile devam edilecektir.

 

6

 

“License” başlığında Microsoft’un yazılım kurulumunda karşılaşılan yazılımlara ait sözleşme yer almaktadır. “Software License Agreement” başlığında sözleşmenin kullanıcı için hangi dilde olduğu ve bu dil ayarının değiştirildiği bölüm yer almaktadır. İstenilirse sözleşmenin “Print” seçeneği ile çıktısı alınabilir, “Save” seçeneği ile sözleşme kayıt edilebilir, “Go Back” ile önceki sayfaya gidilmesi sağlanabilir. “Continue” seçeneği ile ise kuruluma devam edilecektir.

 

7

 

“Continue” seçeneği ile devam edilmesi durumunda sözleşmenin kabul edilip edilmemesi ile ilgili seçimin yapıldığı arayüz gelecektir. “Read License” seçeneği ile Office 2016 For Mac için gerekli olan sözleşmenin okunması, “Disagree” seçeneği ile sözleşmenin onaylanmaması, “Agree” seçeneği ile ise sözleşmenin kabul edilmesi sağlanır. “Agree” seçeneği ile sözleşme kabul edilerek kuruluma devam edilecektir.

 

8

 

“Installation Type” bölümünde ise Office 2016 For Mac için 6,5 GB alanın kurulum yapılacak bilgisayarda olması gerektiğine göre ayar yer almaktadır. Kurulum dosyalarının yeri “Change Install Location” bölümü seçilerek değiştirilebilir. “Install” seçeneği ile kuruluma başlanılacaktır.

 

9

 

“Install” seçeneği ile devam edildiği takdirde Mac bilgisayarlarda yer alan kurulumu yapabilecek yetkiye sahip kullanıcı bilgisinin girileceği ekran kullanıcıları karşılayacaktır. Yetkisi olan kullanıcı hesap bilgilerinin girilmesinin ardından kuruluma başlanılacaktır. Kurulum cihaza göre değişkenlik göstermek ile beraber ortalama 5-10 dakika arasında sürmektedir.

 

10

 

Kurulumun başarılı şekilde tamamlanmasının ardından son kullanıcıyı şekildeki arayüz karşılayacaktır. “Close” seçeneği ile kurulum tamamlanmış olunacaktır.

 

11

 

Kurulumun tamamlanmasının ardından Mac cihazlarda “Launchpad” bölümünden Office 2016 For Mac uygulamaları gözlemlenecektir.

12

 

Şekilde de görüldüğü üzere Office 2016 For Mac uygulamalarından Word, Excel, PowerPoint, Outlook uygulamaları başarılı şekilde kurulmuş bulunmaktadır. Artık kullanıcılar birkaç adımda Office 365 portallarından Office 2016 For Mac uygulamasını kurarak interaktif Office uygulamalarını kullanabileceklerdir.

 

13

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin